Pembe.Org | Sosyal Kadın Sitesi

Vücut Bakımı Nedir Nasıl Yapılır?

Vücut Bakımı Nedir Nasıl Yapılır?

Vücut Bakımı Nedir Nasıl Yapılır?

Cildin daha kaliteli, berrak, duru ve hoş durması için yapılan işlemlerin tümüne vücut bakımı ismi verilmektedir. Kişinin daha sağlıklı ve mutlu görünebilmesi için gereken bu işlemlerin birçok alt kategorisi de bulunmaktadır. Vücut bakımı asla ihmal edilmemeli ve mutlaka zamanında yapılması gerekmektedir. En basit vücut bakımı düzenli olarak alınan duşlar olmaktadır. Ancak vücut bakımı sadece duş ile bitmemektedir. Bunun yanı sıra onlarca farklı vücut bakım seçeneği de bulunmaktadır. Kişiler kendi vücudunu tanıdıkça, ihtiyaçları olan bakımları çok daha başarılı ve güzel bir şekilde uygulayabilmektedir.

Vücut bakımını en çok önemseyen cinsiyet sizlerin de tahmin edebileceği gibi kadınlar olmaktadır. Kadınlar özellikle yaşları ilerlediği zamanlarda vücut bakımlarını çok daha fazla önemseyebilmektedir. Ancak bakımın yaş ilerleyince değil yaş ilerlemeden de yapılması gerekmektedir. Yaş ilerlediği takdirde kişiler başarılı ve sorunsuz bir şekilde yaşamlarını sürdürebilmektedir.  Birçok kişi vücut bakımı için üşense de vücut bakımı kişiyi çok fazla yormamaktadır.

Vücut bakımı yapan kişilerin vücudunda oldukça büyük sorunlar olmamakla birlikte vücudunda büyük değişimler de görülebilmektedir. Vücudunda değişim olan birçok farklı kişi; vücut bakımı için oldukça kaliteli bir şekilde yaşamını sürdürebilmektedir.

Vücut Bakımı Yapmanın Faydaları Ve Avantajları Nelerdir?

 • Cildin ve bedenin çok daha genç kalmasını sağlayarak, yaşlanmayı geciktirmek mümkün bir hale gelebilmektedir,
 • Cildin daha genç, parlak ve duru görünmesini sağlar,
 • Cilt hastalıkları başta olmak üzere büyük cilt hastalıklarından olan cilt kanserinden korunmayı da sağlar,
 • Yaşlanmayı geciktirirken, yaşlılık lekeleri ve cilt lekelerinden de korur,
 • Kötü kokulardan kurtulmayı sağlar,
 • Çok daha genç görünmeyi sağlarken aynı zamanda iç hastalıklarında gecikmesini sağlar,
 • Yapılan spor ile birlikte vücudun obezite olmasını engeller ve buna bağlı onlarca farklı hastalıktan korunmayı da sağlamaktadır,
 • Vücut bakımı yaparak, kişi hem vücudunu iyi bir konuma getiriyor hem de ruh durumunu başarılı bir şekilde iyi bir duruma getirebilmektedir,

Vücut Bakımı Nasıl Yapılır?

Vücudumuz oldukça geniş ve oldukça farklı bölgelere de sahip olan oldukça güzel bir yapıdır. Bu yapıda oldukça kaliteli ve başarılı bir işlem hacmi bulunmasından dolayı da vücut bakımı yapmak için birçok farklı adım gerekebilmektedir. Vücut bakımı yapmak için çok fazla bir şey yapmaya gerek yoktur. Örneğin koltuk altını temizleyeceksek farklı aşamalar, farklı bir bölge temizliği yapacaksak da çok daha farklı adımları takip etmemiz gerekebilmektedir.

Vücut Bakımı Yapılmadığında Ne Olur?

 • Cilt kalınlaşır, cilt matlaşır ve cilt üzerinde oldukça fazla ve farklı lekeler olur,
 • Cilt kanseri gibi büyük cilt hastalıklarına yakalanma ihtimalleri artabilmektedir,
 • Erken yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkması çok daha kolay bir hal alır,
 • Sahip olduğu yaştan çok daha büyük bir yaşa sahip birisi gibi görünmek mümkün olabilmektedir,
 • Kilo alma ve obezite hastası olma şansında artış gösterebilmektedir,
 • Özgüvende ve sosyal yaşamda düşüşler olabilmektedir,
 • Cilt üzerinde sivilce, akne ve iltihapların oluşması çok daha müsait bir durum haline gelir,
 • Yüz bölgesinde oldukça büyük delik, çukur ve yaraların olmasının önü açılabilir,

Vücut Bakımı Yapmanın Yolları?

El-Ayak Bakımı: El ve ayak bakımı oldukça kolay ve her gün düzenli bir şekilde yapılması gereken bakımları kapsamaktadır. Tırnak bakımlarını yapmak için tırnakları uzun tutmamak ve kısaltmak yeterli olduğu gibi tırnak arasında kalan pislikleri temizlemek de vücut bakımının bu aşaması için yeterli olabilmektedir.

Yüz Bakımı: Yüz bakımı vücut bakımının neredeyse en detaylı aşamalarından birisi olmaktadır. Erkek ve kadınlarda yüz bakımı için oldukça büyük farklılıklar bulunmaktadır. Erkeklerden başlayacak olduğumuzda; erkeklerin yüz bakımı saç ve sakal ile başlamaktadır. Saç ve sakalları güzel bir şekilde ayarlayıp baktıktan sonra vücut bakımı başlamış olmaktadır. Bu aşamadan sonra da yüz kremleri ile birlikte yüz bakımı bitmiş olmaktadır. Kadınlarda ise durum çok farklı bir hal alabilemktedir. Öncelikle makyaj malzemeleri başta olmak üzere nemlendiriciler, kremler ve saç bakımı  yüz bakımı için yeterli olabilmektedir.

Günlük Bakımlar: Vücudun bakımına ek olarak kişinin günlük olarak yaptığı bakımlar da yapılabilmektedir. Bu bakımları birçok kişi değişik şekilde yapabilmektedir. Bu seçim kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir.

 

Bir Önceki Yazımız Olan Cilt Bakım Önerileri Başlıklı Makalemizi de Okumanızı Öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ