Pembe.Org | Sosyal Kadın Sitesi

Tüp Mide Ameliyatı

Tüp Mide Ameliyatı

Tüp Mide Ameliyatı Nedir Nasıl Yapılır?

Tüp mide ameliyatı, midenin büyük bir bölümünün operasyonla alınması şeklinde yapılır. Bu ameliyatlar karın duvarı kesilmeksizin, özel aletlerle açılan küçük deliklerden girilerek yapılan, yani laparoskopik ameliyatlardır. Böylelikle vücut çok fazla strese maruz kalmaz ve mide küçültme ameliyatı sonrası iyileşerek   günlük hayata dönüş süreci oldukça hızlı olur.


Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Yapılır

Mide bypass ameliyatı: Mide bypass ameliyatında mide yemek borusu girişinin hemen altından ikiye parçaya bölünür, küçük mide poşu oluşturulur. Mide bypass ameliyatında tüp mide ameliyatında olduğu gibi midenin herhangi bir bölümü alınmaz. İnce bağırsak oluşturulan yeni mideye bağlanarak; gıdaların ince bağırsağın ilk kısmını ve büyük mideyi bypass etmesi sağlanır. Böylelikle daha az yemekle doyma ve yenilen gıdaların daha az emilmesi hedeflenir.

Bu yöntemi ilk sırada tercih etmeyişimizin temel nedeni hem bağırsağın hem de midenin ameliyatta birlikte kullanılmasıdır. Bütün obezite cerrahisi geçiren hastaların tekrar kilo alma riskleri vardır.

Mide kelepçesi ameliyatı: Bu yöntemde midenin üst bölümüne şişirilebilir silikon bir kelepçe takılır. Bu kelepçe sayesinde mide diğer dönemlere göre daha az yemek yeseniz bile dolar ve fazla gıda tüketilmesini engeller. Bu kelepçeler cilt altında bırakılan haznelerinden büyütülebilir ya da küçültülebilir. Tüp mide ameliyatındaki gibi büyük bir kesmeye ihtiyaç duyulmadan yapılan ameliyattır.

 

Mide katlama ameliyatı: Bu ameliyat diğer mide yöntemlere göre daha düşük maliyetli bir tüp mide yöntemidir. Ameliyat ön-arka duvarın katlaması ya da ön duvarın katlanması şeklinde gerçekleşir, mideye yabancı bir cisim yerleştirilmez. Bu yöntemde midenin kesilme hattından sızıntı, yırtılma ya da kaçak riskinin ortadan kalkacağı umuluyordu. Ancak yöntem uygulanmaya devam edildikçe ameliyattan sonraki ilk günlerde aşırı bulantı ve kusmamalar, az da olsa dikişlerde yırtılmaya bağlı kaçaklar meydana geldikçe düşük maliyetine rağmen daha az tercih edilmeye başlandı.

 

Bir Önceki Yazımız Olan Hızlı Kilo Alma Yöntemleri Başlıklı Makalemizi de Okumanızı Öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ