Pembe.Org | Sosyal Kadın Sitesi

Tüp Bebek Yöntemi İle Hamile Kalındıktan Sonra Ne Yapılmalı

Tüp Bebek Yöntemi İle Hamile Kalındıktan Sonra Ne Yapılmalı

Tüp Bebek Yöntemi İle Hamile Kalındıktan Sonra Ne Yapılmalı

Tüp bebek tedavisi gördükten sonra hamile kalan anne adaylarını zorlu bir süreç beklemektedir. Her hamilelikte zorlu geçen süreçlerin pek çoğu tüp bebek ile olan gebeliklerde çok daha fazla zorlu geçmektedir. Bu nedenle de kişilerin tüp bebek tedavisi ile hamile kaldıktan sonra alması gereken önlemler bulunmaktadır.

Tüp Bebek Tedavisiyle Hamilelik Aşamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüp bebek tedavisi ile hamile kalan kişiler normal bir şekilde hamile kalan kişilerden çok daha zorlu bir hamilelik süreci yaşamaktadır. Bebeğin gelişimi, düşük olmaması ve dış gebelik görülmemesi için anne adayının dikkat etmesi gereken kurallar bulunmaktadır.

Tüp bebek tedavisi ile hamile kalan kişiler ilk üç aylık dönemde çok dikkatli olmalıdır. Anne adayı hamileliğinin her döneminde sağlıklı beslenmelidir. Beslenmesine ek olarak vücudunu çok zorlamayacak fakat hem kendi sağlığı hem de bebek sağlığı için iyi olacak egzersizler yapmalıdır. Bu egzersizleri yaparken sırt ağrıları çekmemeye ve kendini fazla zorlamamaya dikkat etmelidir.

Tüp bebek sonrasında anne adaylarının bol su tüketmesi gerekmektedir. Günde en az iki litre olmak üzere üç litreye kadar su tüketmesi bebek ve anne sağlığı için iyi olacaktır.

Tüp bebek tedavisi görerek hamile kalan kişiler eğer kullanıyorlar ise sigara ve uyuşturucuyu bırakmalıdır. Sigara ve alkol normal gebelikte zararlıyken tüp bebek ile hamile kalan kişilerde çok daha zararlı olmaktadır. Bebeğin düşmesine bile sebebiyet verebilmektedir. Ayrıca anne adayları sigara içilen ortamlarda bulunmamalıdır. Pasif içicilik adı verilen bu sigara soluma türü de hem bebek hem de anne için tehlikelidir.

Tüp bebek tedavisi ile hamile kalan kişiler gün içerisinde ve gün sonunda tam anlamı ile dinlenmeye dikkat etmelidir. Tüp bebek tedavisi ardından hamile kalan anne adaylarının gün içinde yorgun olması ilk üç aylık dönemde düşük riski ile beraber bayılma ve benzeri riskleri de içermektedir. Bu nedenle anne adayları gün sonunda ve yorulduklarında güzel bir dinlenme zamanı oluşturmalıdırlar. Bu sayede hem daha sağlıklı bir gebelik süresi geçecek hem de anne adayı dinlendiği için daha verimli bir gün geçirecektir.

Bir Önceki Yazımız Olan Tüp Bebek Tedavisi ile Hamilelik Gerçekleştikten Sonra Ne Gibi Problemler Görülebilir? Başlıklı Makalemizi de Okumanızı Öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ