Pembe.Org | Sosyal Kadın Sitesi

Tüp Bebek Uygulaması Hangi Aşamalardan Meydana Gelmektedir?

Tüp Bebek Uygulaması Hangi Aşamalardan Meydana Gelmektedir?

Tüp Bebek Uygulaması Hangi Aşamalardan Meydana Gelmektedir?

Tüp bebek tedavisi, çocuk sahibi olmak isteyen kişilerin çeşitli rahatsızlıklar dolayısı ile bu isteklerini gerçekleştiremedikleri zamanlarda başvurdukları yoldur. Erkekten ya da bayandan kaynaklanan çocuk sahibi olamama sorunu tıpta tüp bebek tedavisi ile çözümlenebilmektedir. Her tedavi yönteminde olduğu gibi %100 kesin sonuç vereceği iddia edilemese bile pek çok hasta bu tedavi yöntemi sayesinde çocuk sahibi olmuştur. Günümüzde daha sık uygulanan tüp bebek tedavisi birden fazla aşamada yapılmaktadır. Bu aşamalar doktor kontrolünde yapılan aşamalardır.

Tüp Bebek Tedavisinin Aşamaları

Tüp bebek tedavisi olmak isteyen kişiler tedavi süreci boyunca dört aşamalı bir uygulama görmektedir. Bu aşamalar da uzman hekim kontrolü altında belli sıralamalar ile olmaktadır.

Tüp bebek tedavisinin ilk aşaması yumurtaların geliştirilmesinden oluşmaktadır. Tüp bebek tedavisi için bayanların yumurtalıkları uyarılmakta ve bu sayede gelişmesi beklenmektedir. Bu gelişimin gerçekleşmesi için iğne uygulanmaktadır. İğnenin yanı sıra hormon ilaçları ile de yumurtalıkların gelişmesi hedeflenmektedir. İlk aşama yumurtalıkların olgunlaşması ile tamamlanmış olmaktadır.

Tüp bebek tedavisinin ikinci aşaması yumurtaların toplanması ile meydana gelmektedir. Yumurtalar anne adayına hafif bir anestezi uygulanarak ultrasonografi işlemi ile toplanmaktadır. Bu aşamada yumurtalara zarar vermemek çok nemlidir. Toplanan yumurtalar laboratuar ortamında muhafaza edilmektedir. Bu muhafazanın ardından da tüp bebek tedavisi için üçüncü aşamaya geçilir.

Tüp bebek tedavisinin üçüncü aşaması en kritik aşamadır. Babadan alınan sperm örnekleri ile anneden toplanan yumurtalıklar bir araya getirilmektedir. Bir araya getirilmenin ardından embriyolog tarafından sperm ve yumurta özel bir şekilde döllendirilir. Yumurta başına elli bin civarı sperm düşmektedir. Bu işlem oldukça dikkatli bir şekilde yapılır. Birkaç gün döllenmenin ardından embriyonun gelişmesi beklenir. Bu gelişme dönemi de tamamlandıktan sonra son aşamaya geçilir.

Tüp bebek tedavisi için son aşama embriyonun anne adayının rahmine yerleştirilmesidir Anne adayının rahmine embriyonun yerleştirilmesi işlemini kadın doğum uzmanları yapmaktadır. Bu aşamadan sonra tüp bebek tedavisi tamamlanmış olur ve kişiler belli aralıklar ile kontrole gelerek hamileliğin sağlanmasını amaçlar. Tüp bebek tedavisi bu dört aşamada gerçekleşmektedir.

Bir Önceki Yazımız Olan Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanır? Başlıklı Makalemizi de Okumanızı Öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ