Pembe.Org | Sosyal Kadın Sitesi

Tüp Bebek Tedavisinin Olumsuz Yönleri Var Mıdır?

Tüp Bebek Tedavisinin Olumsuz Yönleri Var Mıdır?

Tüp Bebek Tedavisinin Olumsuz Yönleri Var Mıdır?

Tüp bebek tedavisi esnasında kişiler çok fazla kimyasal ilaç kullanabilmekte ve operasyon geçirebilmektedir. Her tedavi sürecinde olabileceği gibi tüp bebek tedavisi olan kişilerin de karşılaşabileceği yan etkiler ve olumsuz yönler bulunmaktadır. Genellikle kimyasal olan ilaçlar dolayısıyla karşılaşılan yan etkiler tüp bebek tedavisinde de sorun yaratabilmektedir. Tüp bebek tedavisi süresince hem anne adaylarının hem de baba adaylarının karşılaşabileceği birçok yan etki vardır.

Tüp Bebek Tedavisinde İlaçların Yan Etkileri

Her ilaç bünyesine uygun olmadığı kişide yan etki yapabilmektedir. Tüp bebek tedavisi boyunca kullanılan ilaçlar da kişiler için yan etki yapabilmektedir. İçilen ilaçların yan etkileri hem bedensel hem de ruhsal anlamda gözlenir.

Tüp bebek tedavisi için ilaç kullanan kişiler yan etkiye maruz kaldıkları zaman ruh halleri sürekli bir şekilde değişmektedir.

Tedavi için ilaç kullanan kişilerde alerjik reaksiyonlar meydana geldiyse kişi yan etkiler ile karşılaşıyor olabilmektedir. Alerjik reaksiyonların yanı sıra ishal, mide bulantısı ve kusma da ilaçların yaptığı en büyük yan etkilerdendir.

Enjeksiyon yapılan bölgelerde hafif morarma ya da ağır kızarıklık geçirme gibi durumlarda ağrı ve tahriş hissi de hissediliyorsa tedavi süreci esnasında karşılaşılan yan etkilerden bir tanesidir.

Vücutta oluşan ödem de tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçların yaptığı yan etkilerden bir tanesidir. Vücutta ödemin yanı sıra göğüslerinde hassasiyet hisseden kişiler de olabilmektedir.

Gün içerisinde baş ağrısı nedeni ile sık sık rahatsızlık çeken kişiler bunu nedensiz yere yaşıyor ise tüp bebek tedavisi ilaçlarının yan etkisi kaynaklı olabilmektedir.

Kişilere durduk yere sıcak basması gibi sorunlar yaşıyor ise ya da ani yorgunluklarla karşılaşıyorlar ise bu gibi durumlar da tüp bebek tedavisi için kullanılan ilaçların yan etkisi olabilmektedir.

Yan Etki Durumlarında Ne Yapılmalı?

Tüp bebek tedavisi sırasında ilaçların yaptığı yan etkileri gören kişiler doktorları ile konuşmalı ve gördükleri yan etkileri belirtmelidir. Bu aşamadan sonra doktor ilacı değiştirebilir ya da aynı ilacın dozunu azaltabilmektedir. Doktora danışmadan herhangi bir iş yapılmamalıdır, yan etkilerin görülmesi psikolojik de olabilir.

Bir Önceki Yazımız Olan Tüp Bebek Tedavisi ile Hamilelik Gerçekleştikten Sonra Ne Gibi Problemler Görülebilir? Başlıklı Makalemizi de Okumanızı Öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ