Pembe.Org | Sosyal Kadın Sitesi

Tüp Bebek Tedavisinden Sonra Hamilelik Ne Zaman ve Nasıl Anlaşılır?

Tüp Bebek Tedavisinden Sonra Hamilelik Ne Zaman ve Nasıl Anlaşılır?

Tüp Bebek Tedavisinden Sonra Hamilelik Ne Zaman ve Nasıl Anlaşılır

Tüp bebek tedavisi pek çok çift için çocuk sahibi olabilmek için tek şanstır. Çeşitli hastalıklar nedeni ile çocuk sahibi olamayan fakat çocuk sahibi olmak isteyen kişilerin uygulayabileceği bu tedavi yöntemi ile çocuk sahibi olmak kesin değilse de mümkündür. Tüp bebek tedavisi kısırlık, yumurtalık kanallarında sorun, sperm bozuklukları ve benzeri sebepler ile yapılabilmektedir. Tüp bebek tedavisi ile kişilerin anne ve baba olma ihtimali daha da artmaktadır.

Tüp Bebek Tedavisinin Başarı Oranı Nedir

Tüp bebek tedavisi her zaman kesinlikle başarılı olan bir tedavi yöntemi değildir. Diğer hastalıkların tedavisinde olduğu gibi kişilerin durumlarına göre olumlu sonuç verebilmekte ya da bu tedavi hiçbir işe yaramayabilmektedir.

Tüp bebek tedavisi olan kişilerin tedavi durumlarına, tedavisinin yapıldığı kliniğe ve çevresel sorunlara göre başarı oranı değişebilmektedir. Tüp bebek tedavisinde kişilerin hamile kalması bir başarı kriteri değildir. Asıl başarı kriteri kişilerin sağlıklı bir hamilelik geçirmesi ile ölçülmektedir.

Tüp bebek tedavisi yapıldığı kliniğe ve anne adayı ile baba adayının geçirdiği hastalıklara göre değişebilmektedir. Genellikle tüp bebek tedavisinde başarı oranı %30 ile %50 arasında olmaktadır.

Tüp Bebek Tedavisinde Hamilelik Ne Zaman Anlaşılır

Tüp bebek tedavisi aşamalar halinde olmaktadır. Dört aşamadan oluşan tüp bebek tedavisinde dördüncü aşamadan yani embriyonun anne rahmine yerleştirildiği aşamadan belli bir süre sonra hamilelik hakkında yorum yapmak mümkün olmaktadır.

Tüp bebek tedavisinde kişilerin hamile olup olmadığı dördüncü aşamadan on iki ile on dört gün sonra anlaşılabilmektedir. Tüp bebek tedavisinin son aşamasından on iki ile on dört gün arası sonra anne adayı için ilk hamilelik testi yapılır. Bu hamilelik testi eğer negatif çıkarsa tedavi kesilir ve bayan bir süre sonra adet görür. Tüp bebek tedavisi olumlu sonuçlanmışsa hamilelik testi pozitif çıkar. Bu aşamadan sonra anne adayı tedaviye devam eder. Düşük riskinin daha azalması ve hamileliğin sağlıklı geçmesi için tüp bebek tedavisine devam edilmektedir. Yani tüp bebek tedavisinden sonra on iki ya da on dört gün sonra anne adayının hamile olup olmadığı anlaşılabilmektedir.

Bir Önceki Yazımız Olan Tüp Bebek Tedavisi ile Hamilelik Gerçekleştikten Sonra Ne Gibi Problemler Görülebilir? Başlıklı Makalemizi de Okumanızı Öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ