Pembe.Org | Sosyal Kadın Sitesi

Tüp Bebek Tedavisi Sırasında Hangi Problemler İle Karşılaşılabilir?

Tüp Bebek Tedavisi Sırasında Hangi Problemler İle Karşılaşılabilir?

Tüp Bebek Tedavisi Sırasında Hangi Problemler İle Karşılaşılabilir?

Tüp bebek tedavisi, kısırlık ve benzeri sağlık sorunları yaşayan kişiler için oluşturulan bir çocuk sahibi olma seçeneğidir. Tıp alanında kişilerin her geçen gün ilerlemesi ile beraber kısırlık, sperm kalitesizliği, yumurta gelişmemişliği gibi sağlık sorunlarına rağmen çocuk sahibi olmayı mümkün kılmaktadır. Bu uygulama önceki senelerde çok daha nadir olsa da günümüzde sıklık ile tüp bebek tedavisi görülebilmektedir. Tüp bebek tedavisi kişilerin yüksek ihtimal ile çocuk sahibi olmasını mümkün kılmaktadır. Bu tedavi esnasında karşılaşılabilen bazı problemler bulunmaktadır. Bu problemler tüp bebek tedavisini zorlaştırabilmekte ve bazen de tüp bebek tedavisini imkansız hale getirebilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisi Esnasında Ne Tür Sorunlarla Karşılaşılabilir?

Tüp bebek tedavisi esnasında sık ve seyrek görülebilen bazı sıkıntılar çıkabilmektedir. Bu sorunlar kişilerin tedavi görmesini de zorlaştırabilmektedir.

Tüp bebek tedavisi esnasında görülebilen sorunlardan ilki yumurtanın yeterince büyümemesinden kaynaklanmaktadır. Yapılan iğne ve verilen ilaçlar ile yumurta büyümesi tam anlamı ile sağlanamadığı zaman tüp bebek tedavisi aksamaktadır. Bu durumda tüp bebek tedavisine devam edilemez.

Tüp bebek tedavisi için embriyonun anne rahmine gönderilmesi bazı sorunlara sebep olabilmektedir. Özellikle anne rahmine yapılan transferden birkaç gün sonra durduk yere bir kanama meydana gelmesi yapılan transferin yeterince iyi yapılamaması ile alakalıdır. Bu gibi durumlarda hamile kalma ihtimali düşmektedir.

Tüp bebek tedavisi esnasında embriyonun anne rahmine gönderilememesi çok zayıf bir ihtimaldir fakat rastlanabilmektedir. Bu gibi durumlarda tüp bebek tedavisi başarısız olmaktadır.

Yumurtalıkların uyarılar ile aşırı büyümesi de tüp bebek tedavisini aksatmaktadır. Genellikle karın şişmesi belirti olarak görülmektedir ve kişiler bu gibi durumlarda mide bulantısı sorunu ile karşılaşmaktadır. Bu durum doktor tarafından önemli görülürse ilaçlar kesilir ve anne adayı hastanede tedavi görür.

Anne adaylarını yumurtalarının toplanamaması da bu sorunlardan bir tanesidir. Yeteri kadar yumurta hücresi bulunamazsa yumurtalar toplanamamaktadır Bu da tüp bebek tedavisinin aksamasına neden olmaktadır.

Bu sorunlar tüp bebek tedavisini aksatabilmekte ya da tamamen kesebilmektedir. Kişiler bu gibi durumlara erken müdahale edilmesi için doktorun belirlediği aralıklarla kontrole gelmelidir.

Bir Önceki Yazımız Olan Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanır? Başlıklı Makalemizi de Okumanızı Öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ