Pembe.Org | Sosyal Kadın Sitesi

Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Tüp bebek tedavisi yıllar önce ilk uygulandığı zaman tüpleri tıkalı olan kişilerin de bebek sahibi olması için bulunmuş bir tedavi yöntemiydi. Daha sonra bebek sahibi olamayan fakat tüpleri dolu olmayan, farklı şikayetler içerisindeki pek çok kişiye de tüp bebek işlemi uygulamaya başlandı. Yani çeşitli sebepler ile bebeği olmayan çoğu hasta tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olmaya başladı. Günümüzde tüp bebek tedavisi halk içerisinde oldukça yaygındır. Farklı şikayetler ile tüp bebek tedavisi olan binlerce kişi vardır.

Tüp Bebek Tedavi Yöntemi Nasıl Yapılmaktadır?

Tüp bebek tedavisi olmak isteyen kişiler bu konuda uzman bir doktora başvurmalıdır. Tedavi esnasında anne adayından yumurtalar, baba adayından ise sperm örnekleri alınmaktadır. Alınan yumurta ve sperm örnekleri laboratuar ortamında birleştirerek döllenme olayının meydana getirilmesi ile olmaktadır. Döllenme işlemi gerçekleştirildikten sonra döllenen sperm ve yumurtayı doktorlar rahim içine yerleştirmektedirler. Yani tüp bebek tedavisi anneden yumurtayı, babadan spermi alarak laboratuar ortamında döllendirerek dölü anne rahmine direkt transfer edilerek yapılmaktadır.

Her yumurtanın yanına yaklaşık elli bin sperm koyulur ve spermlerden herhangi birinin tek başına yumurtanın içine girmesi beklenir. Spermlerden biri yumurtanın içerisine girdiği zaman birkaç gün embriyo laboratuar ortamında büyütülmektedir. Bu aşamadan sonra transfer gerçekleşir.

Tüp Bebek Tedavisi Kimler İçin Uygulanır?

Tüp bebek tedavisi günümüzde pek çok sorun için uygulanabilmektedir. Anne adayı ya da baba adayında açıklanamayan kısırlık durumlarında, tüplerin birinin ya da her ikisinin kapalı olması durumunda, yumurta bozuklukları yaşandığı durumlarda, spermlerin döllenmeyi sağlamadığı durumlarda, çikolata kistlerinin ortaya çıkması durumunda, servikal etken adı verilen bir etkenin tespit edilmesi gibi durumlarda bebek sahibi olmak isteyen kişiler için tüp bebek tedavisi uygulanabilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Başlamaktadır?

Tüp bebek tedavisini gerektirecek durumlardan herhangi biri kişilerde görüldüğü zaman çocuk sahibi olmak isteyen çiftler bir doktora giderek muayene olmalıdır. Bu muayene sonrasında doktor tarafından uygulanacak tedavinin aşamaları ve yöntemleri belirlenir. Bu sayede tüp bebek tedavisinin ilk adımı atılmış olur.

Bir Önceki Yazımız Olan Hamilelik Sürecinde Kaç Kilo Alınmalıdır Başlıklı Makalemizi de Okumanızı Öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ