Pembe.Org | Sosyal Kadın Sitesi

Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanamaz?

Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanamaz?

Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanamaz?

Tüp bebek tedavisi çocuğu olamayan çiftlerin çocuk sahibi olması için bulunan bir tedavi yöntemi olsa da bazı durumlarda kişilere tüp bebek tedavisi uygulanamamaktadır. Tüp bebek tedavisinin uygulanmasının mümkün olmadığı durumlarda kişiler öncelikle kendi problemlerini çözebiliyorlar ise uzman doktorlar eşliğinde o konu hakkında tedavi görerek çözmelidir. Bu aşamadan sonra tüp bebek tedavisi denemek mümkün olacaktır. Tüp bebek tedavisine ek olarak bir tedavisi de olmayan kişiler çocuk sahibi olamamaktadır.

Tüp Bebek Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanamaz

Her tedavide olduğu gibi tüp bebek tedavisinde de tedaviyi bazı kişilere uygulamak hiçbir sonucu vermeyecektir. Bu nedenle de bazı kişiler tüp bebek uygulamasına hiç başlayamamaktadır.

Tüp bebek tedavisi olacak çiftler baba adayında sperm üretememe sorunu olmamalıdır. Eğer baba adayı sperm üretemiyor ise yumurta döllenemeyeceği için tüp bebek uygulaması ile hamile kalma işlemi de gerçekleşmez. Bu nedenle çiftlerde erkek olan kişinin sperm üretiminde sorun varsa ya da sperm üretimi hiç yoksa tüp bebek tedavisi yapılamamaktadır.

Tüp bebek tedavisi için anne adaylarının yumurtlayabiliyor olması gerekmektedir. Yumurta ile spermin birleşiminden oluşan embriyo için sperm kadar yumurtaya da ihtiyaç bulunmaktadır. Yumurta üretimi olmayan anne adaylarında tüp bebek tedavisi uygulanamamaktadır. Bu nedenle tüp bebek tedavisi için hem baba adalarının sperm üretebilmesi hem de anne adaylarında yumurta üretiminin devam etmelidir.

Tüp bebek tedavisi göremeyecek olan çiftlerden bir diğeri de bayan olan kişinin menopoz dönemine girmiş olmasından kaynaklanmaktadır. Tüp bebek tedavisi görmek için anne adayının yumurtlayabilmesi ve rahim içim olayları yerine getirebilmesi gerekmektedir. Menopoz döneminde olan bayanlar bu faaliyetleri yerine getiremediği için menopoz dönemine giriş ile birlikte kişiler tüp bebek tedavisi görememektedir.

Tüp bebek tedavisinin dördüncü aşamasında embriyo annenin rahmine aktarılır ve bebek anne rahminde büyür. Eğer anne adayının rahmi yapılan cerrahi bir müdahale ile alınmışsa bu tür çiftlerin tüp bebek tedavisi görme ihtimali bulunmamaktadır. Bu sorunları taşımayan hemen her çift tüp bebek tedavisi için kliniklere gidip başvuru yapabilmektedir.

Bir Önceki Yazımız Olan Tüp Bebek Tedavisi ile Hamilelik Gerçekleştikten Sonra Ne Gibi Problemler Görülebilir? Başlıklı Makalemizi de Okumanızı Öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ