Pembe.Org | Sosyal Kadın Sitesi

Tüp Bebek Tedavisi ile Hamilelik Gerçekleştikten Sonra Ne Gibi Problemler Görülebilir?

Tüp Bebek Tedavisi ile Hamilelik Gerçekleştikten Sonra Ne Gibi Problemler Görülebilir?

Tüp Bebek Tedavisi ile Hamilelik Gerçekleştikten Sonra Ne Gibi Problemler Görülebilir?

Tüp bebek tedavisi çiftlerin yüksek ihtimaller ile çocuk sahibi olmasını sağlamaktadır. Tüp bebek tedavisi gören kişiler tedavi süreci boyunca oldukça dikkatli olmaktadır. Tüp bebek tedavisinden sonra kişilerin hamile kalıp kalamadığı on iki ya da on dört gün sonra yapılan gebelik testi ile bulunmaktadır. Bu gebelik testinin sonucuna göre anne adayının hamile kalıp kalmadığı görülür. Eğer test sonucuna göre anne adayı hamile değil ise tedavi kesilir ve birkaç gün sonra da anne adayı adet görür. Eğer anne adayı hamile ise bu sefer doktorları tarafından tedavi süreci görülmeye devam etmektedir.

Tüp Bebek Tedavisi İle Hamilelik Sağlandıktan Sonra Sorun Görülür Mü?

Çiftler, tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olacakları zaman çeşitli sorunlarla karşılaşmayacaklarını düşünebilmektedir. Tüp bebek tedavisi ile hamile kalan kişiler bu aşamadan sonra doğuma kadar düşük tehlikesi ve buna benzer tehlikeler yaşayabilmektedir. Bu nedenle düzenli bir şekilde doktor kontrollerine gitmelidirler.

Tüp bebek tedavisi ile hamile kalan kişiler hamilelik kesesi oluşturamayıp bebeği düşürebilirler. Bu olaya kimyasal hamilelik denir. Bu olayla karşılaşmamak için kişiler doktorlarının söylediklerine uymalıdır.

Progesteron takviyesi ile tüp bebek tedavisi gören kadınların düşük yapma ihtimali azaltılmaya çalışılabilir. Bu önlemin yanı sıra anne adayları da kendi önlemlerini almalıdır.

Tüp bebek uygulamasında döllenmiş olan embriyolar anne rahmine gönderildiği için çoklu gebelik riski meydana gelmektedir. Bu nedenle de devlet tarafından embriyolar için bir sınır koyulmaktadır. Çoklu gebelik olması halinde hem bebekler için erken doğum riski artmakta hem de anne adayı olumsuz etkilenebilmektedir.

Çok nadir görülmesinin yanı sıra dış gebelik de tüp bebek tedavisi sonrasında görülebilmektedir. Dış gebelik hem bebek için hem de anne adayı için çeşitli sorunlar meydana getirmektedir.

Bozuk sperm ve kalitesiz sperm ile olan döllenmeler sonrasında ise kromozom anomolisi riski artmaktadır. Bu nedenle de iyi bir döllenme için yumurta dışında sperm kalitesine de dikkat edilmelidir. Bu sayede hamilelik başarılı bir şekilde gerçekleşebilmektedir.

Bir Önceki Yazımız Olan Tüp Bebek Tedavisi Sırasında Hangi Problemler İle Karşılaşılabilir? Başlıklı Makalemizi de Okumanızı Öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ