Pembe.Org | Sosyal Kadın Sitesi

Tüp Bebek Tedavisi Hangi Durumlarda İptal Edilir?

Tüp Bebek Tedavisi Hangi Durumlarda İptal Edilir?

Tüp Bebek Tedavisi Hangi Durumlarda İptal Edilir?

Tüp bebek tedavisi görmek isteyen çiftler, geçirdikleri bazı operasyonlar ya da hastalıklar nedeni ile tüp bebek tedavisi göremez. Sadece geçirilen hastalık ya da operasyon nedeni ile değil tüp bebek tedavisi esnasında görülen sorunlar nedeni ile de tüp bebek uygulaması iptal edilebilmektedir. Bu gibi durumlar karşısında kişilere tüp bebek tedavisi ile yapılabilecek hiçbir şey yoktur. Şanslarını başka tedavi yöntemlerinde deneyebilmektedirler.

Tüp Bebek Tedavisi Hangi Aşamalarda İptal Edilebilir?

Çiftlerin tüp bebek tedavisini yürüten doktorlar bazı durumlarda tüp bebek uygulamasını iptal edebilmektedir. Her aşamada doktor tüp bebek tedavisini çeşitli sebepler ya da sorunlar nedeni ile iptal edebilmektedir. Bu iptallerin nedenleri bulunmaktadır.

Tüp bebek tedavisi için anne adayının yumurtalarının belli bir olgunluğa gelmiş olması gerekmektedir. Bu olgunluğa anne adayının yumurtalıkları ulaşamaz ise doktor tüp bebek uygulamasının her aşamasında tedaviyi iptal edebilmektedir.

Anne adaylarının yaşları ile ters orantılı olarak artıp azalan yumurta rezervi azalmış durumda ise tüp bebek tedavisi iptal edilebilmektedir. Anne adayının yaşının tüp bebek tedavi için önemi büyüktür. Otuz beş yaş ve üzeri hastaların yumurta rezervi çok daha az olduğu için tüp bebek tedavisi bu aşamada kesilebilmektedir.

OHSS, tüp bebek tedavisi gören kişilerin karşılaşabileceği durumlardan bir tanesidir. OHSS’nin ağırlığına bağlı olarak tüp bebek tedavisi ertelenebilir ya da iptal edilebilir.

Tüp bebek tedavisi esnasında kişilerin karşılaştıkları sorunlardan biri de yumurtalıkların hormon ilaçlarına ve iğnelere cevapsız kalmasıdır. İlerleyen yaş ile birlikte anne adaylarının yumurtalıkları hem ilaçlara hem de iğnelere tepki vermeyi kesebilir. Bu gibi zamanlarda tüp bebek tedavisi sonlandırılır.

Baba adayından alınacak olan sperm kalitesiz olduğunda ya da yumurtayı döllemeye yetmediğinde tüp bebek tedavisi iptal edilebilir. Babanın spermleri yumurtayı döllemiyor ise bu aşamada döllenme gerçekleşmediği için tüp bebek tedavisinde yapılabilecek bir şey bulunmamaktadır.

Tüm bu sorunlar tedavi edildiğinde kişiler sonuca ulaşana kadar tüp bebek tedavisi görebilirler. Bu nedenle de tek bir problemde ya da bir kez başarısızlığa ulaşınca tedavi bırakılmamalı, farklı bir gidişat yolu izlenerek tekrar tekrar denenmelidir.

Bir Önceki Yazımız Olan Tüp Bebek Tedavisi ile Hamilelik Gerçekleştikten Sonra Ne Gibi Problemler Görülebilir? Başlıklı Makalemizi de Okumanızı Öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ