Pembe.Org | Sosyal Kadın Sitesi

Ödem Atıcı Bitkiler

Ödem Atıcı Bitkiler

Türkçe karşılığı “vücudun su tutması” olarak kalıplaşmış olan ödem, genellikle el, kol, bilek, bacak ve ayaklarda görülür ve vücudun diğer yerlerinde yayılır.

Tartıldığınızda kilonuz sürekli değişiyor, el ve ayaklarda şişme oluşuyor, halsizlik ve yorgunluk hissediyorsanız ödem sorunu yaşıyor olabilirsiniz.

Ödem genetik, spor eksikliği, gereğinden fazla tuzlu yiyecekler, ameliyat, hamilelik, şeker hastalığı, düzensiz adet dönemi, menopoz, sağlıksız bazı ilaçlar ve kötü beslenme gibi nedenlerden kaynaklı olabiliyor. Bazı ödem söktürücü bitki çayları ile vücutta biriken fazla sıvıdan daha kolay kurtulabilirsiniz ancak, tekrar etmesini önlemek için öncelikle ödeme neyin sebep olduğunu öğrenmelisiniz.

Maydanoz çayı: Maydanoz çayı antioksidan nedeniyle vücudu temizler ve kolesterolü dengeleyici etkisi bulunmaktadır. Bir bardak maydanoz çayını kurutulmuş maydanoz veya 4-5 sap taze maydanoz yapraklarından hazırlayabilirsiniz. Taze maydanoz kullanacaksanız demlenme süresini biraz daha uzun tutmalısınız.

Maydanoz kökü ve suyu idrar atmak, karaciğeri temizlemek, maydanoz tohumları şişliği almak ve ağrılarını hafifletmek, maydanoz yağı ise bit, parazitleri temizlemek amacıyla kullanılmıştır.

Karahindiba çayı: Özellikle iltihaplı hastalıklarda iltihabdan kurtulmak için önerilen karahindiba çayı ödem sökücü etkisinin yanı sıra antioksidandır ve yaşlanmanın ciltte görülen etkilerini geciktirmeye yardımcı olur. Kan şekerini dengeler, mide bulantısına iyi gelir ve harici olarak cilt yüzeyinde kullanıldığı takdirde egzama gibi hastalıkların tedaviside etkili olur.

Yaban mersini çayı: Hafif dereceli bir ödem söktürücü olan yaban mersini güçlü bir antioksidandır. Karaciğeri korur ve yaşa bağlı gelişen hafıza sorunlarına karşı beyni korumaya yardımcıdır. Yaban mersini çayı göz sağlığını korumak, iyileştirmek, sindirime yardımcı olmak ve kan dolaşımını arttırmak için tüketilmektedir.

Ekinezya çayı: Maydanoz ve karahindiba çayına oranla idrar söktürücü etkisi daha azdır ancak özellikle bulaşıcı hastalıkların yaygın olduğu kış aylarında vücudu güçlendirerek hastalıklara karşı korur ve nezle, grip gibi hastalıkların daha kısa sürede iyileşmesine yardımcı olur. En sık kullanıldığı durumlar enfeksiyonlara karşı ve grip gibi bulaşıcı hastalıklara karşıdır.

Bir Önceki Yazımız Olan Civan Perçemi Nedir Faydaları Nelerdir Başlıklı Makalemizi de Okumanızı Öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ