Pembe.Org | Sosyal Kadın Sitesi

Mideye Balon İle Zayıflama

Mideye Balon İle Zayıflama

Obezite hastalarının en önemli ortak şikayetlerinde bir taneside açlık hislerini bastırmada ki zorluklarıdır. Bu hastalar hem sık sık şekilde yemek yerler hem de yedikleri porsiyonlar normalden fazladır. Ayrıca yediklerini eritemezler. Birçok hasta zaten birçok kez diyet yapmış ama anlamlı kilo kaybı sağlayamamış hatta diyeti tamamlayamayanlar olmaktadır. Bu hastalar açlık hislerini kontrol edebilecekleri bir yardımcı, tokluk hislerinin uzun sürebilmesi için bir destekç ihtiyacı içindedirler. İşte bu destekçileri mide balonu olabilir.

Mide balonu nedir ve nasıl uygulanır?

Mide balonu silikon elastomer yapıda şişirilebilen plastik bir maddedir. Endoskopik yöntemle mideye yerleştirilmektedir.

Mide balonu nasıl zayıflatır?

Mide balonu mide içerisinde hacim oluşturarak etkin mide hacminde azalmaya yol açmaktadır. Bu şekilde mide balonu mide içinde iken hastalar daha az yiyerek kendilerini daha tok hissedebilmektedirler.

Mide Balonunun tipleri nelerdir?

Mide balonunun piyasada farklı tipleri bulunmaktadır. Bunların hava veya sıvı ile şişirilen farklı tipleri de mevcuttur.

Mıde Balonu Kimler İçin Uygundur?

Normal kilodan fazla olan herkese mide balonu yerleştirilebilir.

En sık uygulanan hastalar ise;

Vücut kitle indeksi (BMI) <40 ve ek hastalığı olmayanlar

Vücut kitle indeksi (BMI)> 40 olup ameliyat olmak istemeyenler

Vücut kitle indeksi (BMI)> 50 (süper obez) olup ameliyat öncesinde kilo vermesi gereken  hastalar.

Mide Balonu İle Ne Kadar Kilo Verebilirim?

Mide balonu 6 aylık bir süre içinde size yaklaşık 8 ila 16 kg arasında kilo kaybı sağlayabilen ameliyatsız bir zayıflama şeklidir. Mide balonu ile kilo vermenin en kolay yolu bir destek programı ile işlem yapmaktır. Sadece mide balonu yerleştirilme operasyonu yeterli kilo kaybını sağlamaz. Başarı ancak diyet ve egzersiz programına sadık kalarak doğru beslenme ve yaşam alışkanlıkları kazanarak olabilir. Mide balonu sizin bu yolda ki en önemli yardımcınız olabilecek tedavi yöntemlerinden biridir.

 

MİDE BALONUNUN CERRAHİ YÖNTEMLERDEN FARKI NEDİR?

Mide balonunun ameliyatlı yöntemlere göre en önemli ve hasta tarafından bilinmesi gereken farkı, bu yöntemin hasta bağımlı bir yöntem olduğu ve cerrahi müdahale olan Tüp mide ameliyatı, bypasslar gibi yöntemlere kıyasla daha az kalıcı kilo kaybı sağlayabildiğidir.

Elbette mide balonunun yerleştirilmesi sonrasında her hekimin kendi klinik tecrübesine ve bilimsel gerçeklere göre değişen şekillerde beslenme düzenlemesi ve planı vardır. Mide balonu sonrası beslenme düzeninde en önemli süre ilk 1 aylık süreyi içermekte ve bu bir ayın ilk bir haftası büyük önem arz etmekte.

 

Bir Önceki Yazımız Olan Hızlı Kilo Alma Yöntemleri Başlıklı Makalemizi de Okumanızı Öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ