Pembe.Org | Sosyal Kadın Sitesi

Güneş Kremi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güneş Kremi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güneşin Zararları Nelerdir?

 • Güneş yanığı, güneş lekesi ve güneşe bağlı olarak oluşan diğer cilt sorunlarına neden olur,
 • Bağışıklık sistemi ile ilgili sorunlara yol açar,
 • Cildi hassaslaştırır, cildin kalınlığında azalmalara yol açar,
 • Başta destek doku olmak üzere vücudun diğer dokularına zarar vererek cilt dokusunda bozulmalara yol açar,
 • Katarakt başta olmak üzere diğer göz hastalıklarına yol açar,
 • Cilt kanseri başta olmak üzer ediğer ciddi rahatsızlıklara neden olur,
 • Başta yüz olmak üzere vücudun diğer cilt bölgelerinde kırışıklıklara sebebiyet verir,
 • Genellikle yaz aylarında görülen ancak sebebi güneş ışınları olan çillenmeye neden olur,
 • Melamon olarak adlandırılmakta olan deri kanserinin bir alt seviyesi olan oldukça önemli rahatsızlığa neden olur,

Güneş altında çok fazla duran kişiler, güneş altında durmayan kişilere göre daha fazla hastalık ve şikayete sahip olmaktadır. Başta cilt lekeleri olmak üzere diğer birçok sorun güneşte çok fazla duran kişilerde bulunabilmektedir. Güneş ışınları kişiye büyük faydalar sağlarken aynı zamanda büyük zararlar da sağlayabilmektedir.

Bronzlaşmak isteyen kişilerin güneşli havalarda dışarıya çok fazla çıktığını görebilmekteyiz. Bu kişiler oldukça fazla sorun yaşayan kişilerin başında gelmektedir. Çünkü orantısız güneş ışınlarına maruz kalan kişilerde güneş çok daha başarılı bir şekilde sorunlarını gösterebilmektedir. Bunun yerine çok daha verimli ve başarılı bir şekilde de fayda gösterebilecektir ancak bunu sağlamak için güneşten korunmak gerekmektedir.

Yüzünde çok fazla çil olduğunu iddia eden ve bu çillerden kurtulmak isteyen kişilerde güneşe çok fazla çıkan kişiler arasında yer almaktadır. Uzmanlar çilleri olan kişilere ilk olarak; güneşten korunmaların önermektedir. Güneşten korunan bu kişilerin çillerinde mutlaka ve mutlaka azalmalar görülebilmektedir. Bunun yanı sıra ufak kozmetik tedaviler de çillerin tekrar çıkmamasını sağlayabilmektedir. Böylece kişiler çillerinden kurtulabilmektedir. Bir dip not olarak eklemek isteriz ki; çillerin sağlığa herhangi bir zararı da bulunmamaktadır.

Güneşe çok fazla maruz kalan kişilerde görülen ve oldukça büyük sorunlara yol açan bir diğer etken de cilt lekeleri olmaktadır. Cilt lekesi olan kişiler bu şikayetleri oldukça sık bir şekilde ifade etmekte ve başarılı bir şekilde de sürdürmektedir. Cilt kanseri olan kişilerin vücudunda da cilt lekeleri olduğundan dolayı bu durumun belirlenmesi oldukça zorlaşmaktadır. Bu nedenle de cilt lekelerinin tedavi edilmesi gerekmektedir. Cilt lekeleri vücudun birçok farklı bölgesinde kendisini gösterebilmektedir. Başta yüz, kol, bacak, yanak ve vücudun aklınıza gelen her türlü bölgesinde cilt lekeleri görülebilmektedir. Kozmetik olarak cilt lekelerinin tedavisinde kullanımı mümkün olan onlarca farklı tedavi bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemleri arasında oldukça güzel ve başarılı yöntemler olsa da kişilerin mevcut sağlık durumu, yaşı, kilosu, sahip olduğu hastlaıklar, cilt hassasiyeti, cilt durumları ve buna ek olarak onlarca farlkı etmen tedavi yöntemini belirleyen etkenler arasında olabilmektedir.

Güneş gözlüğü takmadan güneşe oldukça uzun bir süre maruz kalan kişilerde de göz hastalıkları kendisini gösterebilmektedir. Bu göz hastalıklarının başında da katarakt gibi gözlerin görmesini engelleyen bir hastalık gelmektedir. Bu hastalıktan kurtulmak için de cerrahi müdahaleler geçirmeniz gerekmektedir. Bu nedenle kişilerin mutlaka kaliteli ve sağlık bakanlığı tarafından onay almış güneş gözlüklerini takmaları gerekmektedir. Bu konu ihmal edilmeyecek ve mutlaka yapılması gereken bir işlem olmaktadır. Güneş gözlüğünün yanı sıra; şapka, güneş gözlüğü ve güneş kremleri de güneşten korunabilmek adına oldukça önemlidir.

Güneş Kremleri Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

 • Alacağınız kremlerin mutlaka sağlık bakanlığı tarafından onay almış olması gerekmektedir,
 • Alacağınız kremlerin uluslararası geçerlilikte olan tescil ve onay belgelerinin olması da oldukça önemlidir,
 • Alacağınız kremlerin mutlaka Geniş spektrumlu olmasına ve etki süresinin oldukça uzun olmasına dikkat ediniz,
 • Alacağınız güneş kremlerinin suya karşı dayanıklı olmasına da mutlaka dikkat etmeniz gerekmektedir,
 • Alacağınız güneş kremlerinin koruma faktörleri de oldukça önemli bir etken olmaktadır. Güneş kremleri sizi ne kadar fazla yakmayacak duruma getirirse o kadar iyi bir güneş kremi olduğunu düşünebiliriz.
 • Piyasa onlarca farklı markaya ait güneş kremi bulunmaktadır, bu güneş kremlerini özenle seçmeli ve ona göre hareket etmelisiniz. Kendi cilt tipinize uygun bir kremi alıp kullanmaya başlayabilirsiniz.

 

Bir Önceki Yazımız Olan Cilt Bakım Önerileri Başlıklı Makalemizi de Okumanızı Öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ