Pembe.Org | Sosyal Kadın Sitesi

Definasyon Nedir, Nasıl Yapılır?

Definasyon Nedir, Nasıl Yapılır?

Bu diyet kas geliştirmeyle uğraşanların kaslarını ortaya çıkarmak için uyguladığı diyet türüdür. Kas yapma sürecinde ağırlıklı olarak karbonhidrat ve protein ile beslenen sporcuların bir süre sonra oluşan kaslar ile birlikte vücutta yağlanmalarda meydana gelmektedir.   Uygulanan bu diyetinin amacı diyet süresince oluşan yağlardan tamamıyla kurtularak aynı zamanda kaslarınızı korumaya çalışmaktır.

Definasyon diyeti sporcuların deri altında biriken yağlarından tamamen kurtularak sergilemek için kaslarının şekillenmesini sağladıkları bir programdır. Diyet vakti içerisinde yağlardan kurtulmak için yağ ve şeker tüketimi olmamakla beraber kasları korumak için protein alımına önem verilmektedir. Kas yapma yani bulk döneminden sonra artık baklavalarınızın, kol vs. kaslarınızın tamamen gözükmesini istiyorsanız. Antrenmanlarınızı terk etmeden uygulayabileceğiniz diyet sayesinde oldukça fit bir görünümü sahip olabileceksiniz.

 

Definasyon ve Karbonhidrat İlişkisi

Definasyon diyetinde yağlardan hızlıca kurtulmak için önerilen düşük karbonhidrat diyeti amacınıza hızlı bir şekilde ulaşmanızı sağlayacaktır. Bir yandan yağ yakımı hızlanırken bir yandan da kasların korunmasını sağlayan düşük karbonhidrat diyeti bu süreçte rahatlıkla uygulayabileceğiniz bir diyettir. Düşük karbonhidrat diyeti sayesinde temel enerji kaynağınızı karbonhidrattan yağlara çevirebilirsiniz. Bunun için de yapmanız gereken definasyon diyeti boyunca 2 hafta 50 gramın altında karbonhidrat alımı gerçekleştirmelisiniz. Diyeti uygularken belli bir süre zarfı içerisinde daha az karbonhidrat aldığınız için yorgunluk ve çalışmalarınızda performans kaybı olması normaldir ve ilerleyen zamanlarda enerjiniz gittikçe artacaktır.

Definasyon Diyeti İçin Örnek Diyet Listesi

Definasyon diyeti boyunca oldukça dikkat etmeniz gereken konularda titiz davrandığınızda istediğiniz vücuda sahip olabilirsiniz. Şöyle ki yağ yakmayı hızlandırmak için daha az karbonhidrat tüketerek beslenmenizi dengelemeniz gerekmektedir. Bu nedenle definasyon diyeti hazırlarken hatalar yapmamak için kalori hesaplamalarını iyi yapmalısınız. Diyet süresince kaslarınızı korumak için kilo başına 3 gr. olmak üzere protein tüketmelisiniz. Karbonhidrat değerleri az olan mercimek, yulaf ezmesi, kepekli makarna veya bulgur pilavı tüketilebilir. Fakat spor çalışmalarınızdan sonra yağlı ürünler tüketmemeye özen gösterin.

 

Bir Önceki Yazımız Olan Hızlı Kilo Alma Yöntemleri Başlıklı Makalemizi de Okumanızı Öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ