Pembe.Org | Sosyal Kadın Sitesi

Cilt Tipleri ve Özellikleri

Cilt Tipleri ve Özellikleri

Cilt Tipleri Nelerdir?

İnsanların hepsinin aynı cilt tiplerine sahip olması ne yazık ki mümkün olmamaktadır. Kişiler iyi yönler konusunda benzemedikleri gibi kötü yönlerde de benzememektedir. Herkesin farklı ve değişik özelliklere sahip bir vücudu bulunmaktadır. Bu nedenle de yapılacak olan teşhislerde detaylı bir inceleme ve görüntüleme işlemi yapılması gerekmektedir. Bu makalemizde cilt tiplerinin tüm özelliklerini inceleyecek ve bu konuda bilgilendirmeleri yapacağız ancak bilmenizi isteriz ki; cildinizin özelliklerini okuduğunuzda şaşırabilir ve cilt özellikleriniz birkaç farklı cilt özelliklerine aynı anda hitap edebilme ihtimali bulunmaktadır. Cilt tiplerinin özelliklerini incelediğinizde birçok farklı olguya ulaşabilecek ve sorunlarınızın nedenini bir nebze de olsa anlayabileceksiniz. Cilt tiplerini açıklamaya yavaştan başlamamız oldukça iyi ve güzel olacaktır. Öyleyse hemen başlayalım;

Kuru Cilt: İlk olarak incelediğimiz cilt kuru cilt olmaktadır. Bu cilt türü kendini kolay bir şekilde belli edebilme özelliği olan bir yapıya sahip olmaktadır. Kendini belli etmesinin nedenlerinden birisi; pul pul dökülmesidir. Pul pul dökülmekte olan bu cilt zamanla çok daha kötü bir görüntüye kendini sokabilmektedir. Cildin daha hoş ve güzel gözükmesini sağlayan yağ tabakası bu cilt türünde oldukça azdır. Bu nedenle de cilt kuru ve kötü bir görüntüye sahip olmaktadır. Ayrıca kuru ciltlerin görüntüsünü ele alacak olduğumuzda bu tür ciltlerin oldukça dolgun ve solgun olduklarını da görebilmekteyiz. Bu tür ciltler nem eksikliğinden dolayı büyük sorunlar yaşamanın yanı sıra; kırışıkların oluşması da bu tür ciltlerde oldukça kolay bir durum olabilmektedir. Bu tür ciltlerin bakımı konusunda yapılacak olanların başında cildi bol bol nemlendirmek gelmektedir. Cildi nemlendirmek bu cilt türünü oldukça fazla rahatlatan aktivitelerin arasında bulunmaktadır. Neme en çok ihtiyaç duyan bu cilt türü e vitamini içeren krem ve nemlendiriciler ile birlikte normal bir görünüme kavuşabilmektedir.

Yağlı Cilt: İncelemekte olduğumuz bir sonraki cilt türümüz olan yağlı ciltler genel olarak yağdan dolayı oldukça parlak ve yumuşak bir görünüme sahip olabilen cilt türü olmaktadır. Bu cilt türlerinde akne, sivilce ve siyah nokta gibi istenmeyen görüntüler oldukça fazla kendini belli etmektedir. Bu tür yağ ciltlerinde gözenekler oldukça fazla geniştir. Bu cilt tipine sahip olan kişilerin gözenekleri küçültmek amacıyla üretilen ürünleri kullanması ve tercih etmesi gerekmektedir. Ayrıca bu tür kişilerin beslenme alışkanlıklarında değişiklikler yapması gerekmektedir. Bunun yanı sıra da spor alışkanlıklarının kazanılması mutlaka ve mutlaka önemli bir işlem olmaktadır.

Normal Cilt: Üçüncü olarak ele aldığımız cilt türü olan kuru ciltler; tüm cilt tipleri arasında olmasını istediğimiz özelliklere sahip olan cilt türleridir. Bu cilt tipleri en sorunsuz olan oldukça normal değerlere sahip olan cilt türleridir. Bu cilt tipinde herhangi bir kuruluk ve yağlanma gibi sorunlar bulunmamaktadır. Normal değerlere sahip olduğunu söylemiş olduğumuz bu cilt tipleri gergin ve sağlıklı ciltlere sahip olmaktadır. Bu cilt tipine sahip olan kişilerin cilt değerlerinin çok normal olduğunu söylüyor olsak da bu değerlere sahip olan cilt tiplerinde de mutlaka bakım ve nemlendirici krem uygulama işlemleri uygulanması gerekmektedir. Oldukça gergin ve sağlıklı olan bu cilt tiplerinde de ufak tefek sorunların görülmesi mümkün olmaktadır. Bu sorunların ortaya çıktığı andan itibaren başarılı bir şekilde krem ve bakım yapıldığından dolayı da; oldukça kolay bir şekilde sivilce ve aknelerden kurtulmak mümkün olabilmektedir.

Karma Cilt: Bir diğer cilt tipimiz karma cilt tipidir. Bu cilt tipi de oldukça değişken özelliklere sahip olabilen bir cilt tipi olmaktadır. Bu cilt tipinin genel özelliklerine bakacak olduğumuzda; bu ciltlerin diiğer cilt tiplerine göre yağlı, kuru olduğunu görebilmekteyiz. Burun ve alın bölgesinin yoğun olarak yağlı olduğu, diğer yüz bölgelerinin de normal ya da kuru cilt tipi özelliklerini göstermiş olduğu bu cilt tipinde kişiler rahat olabildikleri gibi kendilerini rahatsız da hissedebilmektedir. Bu cilt tipine sahip olan kişilerin mutlaka ciltlerini önemsemeleri ve dikkate almaları gerekmektedir. Bu cilt tiplerine sahip olan kişilerde; cildin yağlı olan bölümlerine farklı kuru olan bölümlerine farklı işlemlerin uygulanması gerekmektedir. Bu konu da oldukça önem içeren bir konu olmaktadır.

Hassas Cilt: Diğer cilt tiplerine göre kolay bir şekilde tahriş edilebilen, oldukça kolay bir şekilde kızarabilen bir cilt tipi olan hassas ciltler kaşınma ve yanma problemleriyle oldukça fazla karşılaşabilmektedir. Bu ciltlerin bakımını yapmak için hassas ciltler için özel olarak üretilen krem ve ürünlerin kullanılması gerekmektedir.

 

 

 

Bir Önceki Yazımız Olan Vücut Bakımı Nedir Nasıl Yapılır? Başlıklı Makalemizi de Okumanızı Öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ