Pembe.Org | Sosyal Kadın Sitesi

Cilt Lekesi Tedavisi

Cilt Lekesi Tedavisi

Cilt Lekesi Nedir?

Vücudun herhangi bir yerinde, cildin orijinal görüntüsünden farklı olarak görünen ve kişiyi oldukça fazla rahatsız eden durumların başında cilt lekesi gelmektedir. Cilt lekeleri tedavi edildiğinde başarılı bir şekilde ortadan kalkabilecek ve kişiyi asla rahatsız etmeyecek durumların başında gelmektedir. Cilt lekeleri mevcut duruma göre kişinin ten renginden daha koyu ya da daha açık renklerde olabilmektedir. Cilt lekesi olarak bilinmekte olan ve kişinin yaşam kalitesini etkileyen bu sorunların çözülmesi için yapılması gereken tek şey uzman birinden yardım almak ve tedavilere zamanında gitmek olacaktır.

Cilt Lekesi Türleri Nelerdir?

Cilt lekesi oldukça farklı türlerde ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle lekeleri bir uzmanın görmesi oldukça güzel olacaktır. Cilt lekeleri birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmekte ve kişileri rahatsız edebilmektedir. Cilt lekelerinin türleri arasında;

Gebelik Lekeleri: Bu lekeler kadınların hamilelik ve doğum sonrasında vücudunda gerçekleşen değişikliklerin başında gelmektedir. Bu lekeler karın, göbek ve vajina bölgesi etrafında görülmekte olunan kişinin ten renginden daha koyu ya da daha açık olan lekelerin bütünü olmaktadır. Bu lekeleri ortadan kaldırmak oldukça fazla kolay olsa da; zamanında tedavi edilmeyen ve uzmana gösterilmeyen lekeler kişileri büyük rahatsızlık içerisine sokabilmektedir.

Güneş Lekeleri: Bazı insanların cildi güneşe karşı ve diğer unsurlara karşı oldukça fazla hassas olmaktadır. Cildi hassas olan kişiler güneşten korunmak için krem ve diğer güvenlik önlemlerini almadığında ve güneş gözlüğü takmadıklarında bu lekeler kendini gösterebilmektedir. Örneğin; güneşli havalarda daha çok ortaya çıkan çiller genel olarak yüz bölgesinde ortaya çıkmaktadır. Yüz bölgesinde ortaya çıkmakta olan çiller oldukça büyük ve küçük boyutlarda olabilmektedir. Çillerin tedavisi her mevsim başarılı bir şekilde yapılıyor olsa da; kışın yapılan tedavilerin çok daha verimli geçtiği gözlenebilmektedir.

Yaşlılık Lekeleri: Kişilerin uzun süre güneş altında kalan yerlerinde görülen bu lekeler, yaşın artması ile birlikte oldukça artış gösterebilmektedir. Yaşlılık lekeleri; çil lekelerine oldukça büyük oranda benzemektedir. Bu nedenle de yaşlılık lekeleri çil lekelerinde uygulanmakta olunan tedavilere benzerlik gösterebilmektedir. Bu nedenle de bu tedavilere büyük oranda başarı sağlanabilmektedir.

Sivilce Lekeleri: Sivilce lekeleri vücudun birçok farklı alanında görülebilmekte olunan lekelerdir. Vücudun çeşitli alanlarında çıkan sivilceler; kişiler tarafından oynandığında ya da patlatıldığında büyük oranda leke çıkışı olabilmektedir. Çünkü sivilce çıktığı alanda; iltihap ve enfeksiyon oluşturabilmektedir. Eğer kişi sivilceyi kopartır ya da sürekli oynarsa sivilce bulunduğu alanda çukurumsu bir görüntü oluşturtacaktır.

Çiller: Çiller vücudun birçok farklı alanında görülebilmektedir. Ancak genel olarak yüz bölgesinde ortaya çıkan bu çiller yer yaştan insanda görünebilmektedir. Çillerin renkleri arasında herhangi bir farklılık görülmemektedir. Tüm çillerin renkleri genel olarak kahverengiye yakın olmaktadır. Kahverengi olan çiller kişiye görüntü dışında herhangi bir zarar vermemektedir.

Lentigo: Çil ve diğer cilt lekeleri ile oldukça fazla karıştırılmakta olunan bu leke türleri; cilt üzerinde bulunan pigmentlerin arıza yapmasıyla birlikte bu sorunlar oluşabilmektedir. Lentigo şikayetleri olan hastanın cildi başarılı bir şekilde incelendikten sonra; tedavi oldukça hızlı bir şekilde uygulanabilmektedir.

Cilt Lekesi Neden Olur?

Cilt lekeleri birçok farklı nedenden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Kişinin yaşına, cinsiyetine, boyuna, kilosuna, cilt durumuna, cilt hassasiyetine, cildinin esnekliğine, cilt aktifliğine, vücudundaki su seviyesine, cildinin kalınlığına ve cildinin ne kadar zorlu şartlar altında korunduğuna bağlı olarak lekeler ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle de cilt lekelerinin ortaya çıkmasında ve tedavisinde farklı yollar izlenebilmektedir.

Cilt Lekesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedaviler; cilt lekesinin neden ortaya çıktığına bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Cilt lekeleri arasında oldukça fazla türden lekeler bulunabilmektedir. Cilt lekeleri birçok kişiyi etkilemekte olan ve birçok fazla kişide görünebilen bir sorundur. Birçok kişi cilt lekelerini ciddiye almamakta ve bu lekeleri bir sorun olarak bakmamaktadır. Cilt lekelerine sorun olarak bakmayan kişiler ise; bu tür sorunları daha da büyütmeye sebebiyet verebilmektedir. Bu nedenle tedavinin başarılı bir şekilde yapılabilmesi için bir uzmandan yardım alınması yapılacak olan en doğru işlem olacaktır.

 

Bir Önceki Yazımız Olan A Vitaminli Kremler Başlıklı Makalemizi de Okumanızı Öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ