Pembe.Org | Sosyal Kadın Sitesi

Bağırsakları Hızlandıran Yiyecekler

Bağırsakları Hızlandıran Yiyecekler

Bağırsakları temizleyerek ve hızlandırarak çalışmasına etki eden birçok yiyecek ve besin kaynağı bulunmaktadır. Bu gıda kaynaklarından birkaçını günlük öğünlerinize ekleyerek bağırsaklar da yaşanan çalışma bozukluğunun da önüne geçmeniz ve bağırsakları hızlandırmak mümkün.

Bağırsakları Hızlı Çalıştıran Yiyecekler

Meyveler

Elma: Korkmayın kilo aldırmaz 100 gram elma 52,1 kaloridir. Lifli meyveler arasında büyük ve önemli bir yere sahip olan ve ülkemizde bolca yetişen elma metabolizma hızını arttırarak bağırsakların sağlıklı ve hızlı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Bağırsakların hızlı bir şekilde çalışması için bir tedavi yöntemi olan elma içerdiği lif ve posa sayesinde sadece bağırsaklara değil tüm vücuda büyük bir katkı sağlamaktadır. Elmanın kalorisi düşük olduğu için zayıflama sürecine yardımcı olan meyvelerden biridir.

Armut: Mide içerisinde kolay sindirilebilir bir meyve olan armudun hazmı kolaydır. Bu nedenle bağırsakları kısa süre içerisinde harekete geçiren armut lifli bir meyve olduğundan dolayı bağırsakların hızlı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.

Kivi: Birçok meyve arasında önemli bir yere sahip olan kivi güçlü bir C vitamini kaynağıdır. Ayrıca güçlü bir antioksidan olan kivi bağırsaklarda bulunan mikrop ve bakterileri temizleme özelliğine sahiptir. Bağırsaklarda bulunan mikrop ve bakterileri temizleyerek bağırsakları hareketlendirir.

Kuru Meyveler Bağırsakları Hızlandırır

Yaş meyveler kadar kuru meyvelerin tüketilmesi bağırsak hareketlerinin hızlandırılmasına yardımcı olmaktadır. Özellikle ara öğünlerde tüketilen kuru meyveler çok faydalıdır

Kuru Kayısı: Müthiş faydaları arasında antioksidan oluşu bir diğer yararı. Mide hareketlerini düzenleyerek bağırsakları hızlandırır ve rahatlatır.

Bağırsakları Hızlandıran Sebzeler

Bağırsakların daha sağlıklı çalışmasını dengelemek için sebzelerin bağırsak çalışmasında önemi büyüktür. Mısır, brokoli, patates, enginar ve şalgam benzeri sebzeler yoğun bir lif bulundurmaktadır. Bu nedenle bağırsakların hızlı şekilde çalışmasına yardımcı olur.

Bağırsakları Hızlandıran Bitki Çayları

Bağırsakları ne çalıştırır sorusuna bir cevapta bitkisel çay tariflerinden geliyor. Mideyi ve sindirim sistemini rahatlatıp bağırsakları hızlandıran bitki çayları isimleri şu şekildedir.

  • Papatya Çayı
  • Rezene Çayı
  • Ihlamur Çayı
  • Adaçayı
  • Sinameki Çayı
  • Anason Çayı

 

 

Bir Önceki Yazımız Olan Hızlı Kilo Alma Yöntemleri Başlıklı Makalemizi de Okumanızı Öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ