Pembe.Org | Sosyal Kadın Sitesi

Zayıflama Hapları

Zayıflama Hapları

Daha az yemek ve daha çok hareket, sürdürebildiğinizde kilo kaybetmenin temelini oluşturur. Fakat bazı kişiler için doktorlar tarafından reçete edilen zayıflama ilaçları da kilo vermeye yardımcı olabilmektedir. Bu noktada, unutulmaması gereken bir gerçek ise sadece bu ilaçlara güvenerek diyet ve egzersizin bırakılmamasıdır.

Doktorlar bu ilaçları genellikle vücut kitle indeksleri 29 ve daha fazla olan kişiler yada en az 27 olanlara, Tip 2 diyabet veya yüksek tansiyon gibi kilonuzla ilişkili olan koşullar için reçete verirler.

Kilo verme adına yaygın olarak Orlistat, Belviq, Contrave, Fentermin ve Qsymia sıklıkla kullanılan ilaçlardır. Bu ilaçları yazdırmadan önce geçmişinizde önemli gördüğünüz sorunları ve ilaçları söyleyiniz. Herhangi bir ilaç yada takviyelere (bitkisel dahi olsa) karşı alerji gelişiyorsa, gebe, gebe kalmayı düşünen yada emziren biri iseniz bu koşulları da doktorunuza söyleyiniz. Şimdi sizlere hazırladığımız bu ilaçlara bakalım;

ORLİSTAT

Orsilat, yediğiniz gıdalardaki yağ emilimini yaklaşık 1/3 oranında engeller. İlaç aynı zamanda Xenical olarak da isimlendirilir.

Reçetesiz olarak ise Alli olarak bilinir ve Xenical dozun yarısına sahiptir. Uzun süreli kullanım için de onaylanan ilaç çeşitli yan etkilere sahiptir. Bu yan etkiler arasında gaz çıkarılması, yağlı dışkı sızıntısı gibi bağırsak alışkanlıklarının kontrol edilememesi ve karın bölgesinde kramplar görülebilir. Bu yan etkiler genellikle hafif ve geçicidir. Eğer yüksek yağlı gıdalar yerseniz, onlar sizi daha kötü yapabilir. Nadiren ilacı kullananlarda ciddi karaciğer hasarı görülebilir fakat bu net değildir.

Orlistatta başlanılmadan önce daha az yağlı bir diyet yapılmalıdır. Ayrıca ilacın aldıktan 2 saat sonra ya da almadan 2 saat önce bir multivitamin kullanın. İlaç geçici olarak vitamin A, D, E, ve K vitaminlerini kısıtlar.

BELVİQ

Bu ilaç da uzun süreli kullanım için onaylamış olan iştah kesici olarak etki etmektedir. Her ilaçta olduğu gibi çeşitli yan etkilere sahip olabilir. diyabetli olmayan hastalarda baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı, yorgunluk, ağız kuruluğu ve kabızlık sık görülen yan etkilerdir. Şeker hastalarında ise düşük kan şekeri (hipoglisemi), baş ağrısı, sırt ağrısı, öksürük ve yorgunluk sıklıkla karşılaşılmaktadır.

Belviq ile bazı depresyon ilaçları alan kişilerde ateş ve kafa karışıklığı gibi belirtiler görülebilir. Bu neden iki ilaç birlikte alındığında hasta yakından takip edilmelidir. Diğer ilaçta olduğu gibi hamile ve hamileliği planlayanlar da bu ilaçları kullanmamalılar.

 

Bilmeniz gereken bir başka şey de şudur. 12 hafta Belviq kullandıktan sonra ağırlığınızın % 5’i kadar zayıflamazsanız ilacı almayı bırakınız. Bu, ilacın etki etmediği anlamına gelmektedir.

 

Bir Önceki Yazımız Olan Hızlı Kilo Alma Yöntemleri Başlıklı Makalemizi de Okumanızı Öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ