Pembe.Org | Sosyal Kadın Sitesi

Vitaminler ve Faydaları Nelerdir

Vitaminler ve Faydaları Nelerdir

Vitamin Nedir?

İnsanların yaşamlarını sağlıklı ve daha kaliteli bir şekilde sürdürebilmesi için vücudumuzun ihtiyaç duymuş olduğu yapı taşlarından birisi de vitaminlerdir. Vitaminler az miktarda gerekli olmasının yanı sıra organik bileşik olmaları nedeniyle de oldukça kolay bir şekilde bulunabilmektedir. İnsan vücudu için önemli etkileri ve gereklilikleri olan vitaminlerin insan vücudunda üretilmesi mümkün değildir. Bu organik bileşikleri vücudumuza besinler ile birlikte almamız gerekmektedir. Başka türlü bu besinleri vücudumuza almanın herhangi bir yolu bulunmamaktadır.

İnsan vücudunun ihtiyaç duymuş olduğu organik birleşiklerden olan vitaminler yağda çözünen vitaminler ve suda çözünen vitaminler olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Bu iki ayrı vitamini de vücudumuza başarılı bir şekilde alınabilmesi için kişinin düzenli ve sağlıklı bir şekilde beslenmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra; dengeli beslenirken kişilerin oldukça değişik ve farklı besinleri alması da oldukça önemli bir etken olmaktadır. Bazı kişilerin günlük multi vitamin almaları da önerilse de kişiler besinlerden alamadıkları vitaminleri; ilaçlardan da alabilmektedir.

 

Yağda eriyen vitaminler arasında; A vitamini, D vitamini, E vitamini ve K vitamini yer almaktadır. Suda eriyen vitaminler arasında ise sadece B grubu vitaminleri ve C vitaminleri yer almaktadır.

Vitaminlerin Faydası Nedir?

  • A vitamini çocukların gelişimlerini hızlandırır, kişinin gözlerini korur ve katarakt oluşmasını, gece körlüğünün oluşmasını engeller, enfeksiyonlara karşı vücudun bağışıklığını artırır, diş ve diş etlerinin güçlenmesinde etki gösterir, sağlıklı cilt ve tırnaklar için vazgeçilmez bir vitamin çeşidi olarak da adlandırılmaktadır.
  • K vitamini kanın pıhtılaşma süresini azaltır ve kan çok daha hızlı bir şekilde pıhtılaşma özelliği gösterir.
  • C vitamini kanı toksin yani zehirlerden arındırmaktadır, grip ve nezle gibi enfeksiyon hastalıklarından korur ve bu hastalıkların çok daha hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlamaktadır, yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur, damarların yapısını korumaya yardımcı olur, kan şekerini düzenler ve düşürmeye yardımcı olur.
  • D vitamini kemiklerin gelişmesine, dişlerin güçlenmesine, kasların güçlenmesine, kalbin daha güçlü bir şekilde çalışmasını destekler ve yardımcı olur.
  • E vitamini bağırsak sistemini güçlendirir, hücrelerin kendini yenilenmesini artırır, unutkanlığı engeller.

 

Bir Önceki Yazımız Olan Diz Ağrıları İçin Egzersiz Başlıklı Makalemizi de Okumanızı Öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ