Pembe.Org | Sosyal Kadın Sitesi

Tüp Mide Ameliyatı Zararlı mıdır?

Tüp Mide Ameliyatı Zararlı mıdır?

Tüp Mide Ameliyatı Nedir Nasıl Yapılır?

Tüp mide ameliyatları; midenin oldukça büyük bir kısmının alınması işlemlerini kapsayan bir operasyondur. Bu operasyon “Sleeve Gastrektomi” olarak da adlandırılmaktadır. Bu işlem sonrasında kişinin gıda alımı kısatlanmakta ve obezite cerrahi yöntemi ile kişi başarılı bir şekilde kilo vermeye başlamaktadır. Ameliyat adını; yapılan işlem ve midenin operasyondan sonra aldığı tüpten almaktadır. Normal şekli kese veya yuvarlak olan mide bu ameliyattan sonra oldukça küçük bir hacme sahip ince ve uzun bir tüp şeklini almaktadır. Bu işlem sonucunda vücuttan çıkartılan mide parçasının tekrar vücuda eklenmesi mümkün olmamaktadır. Bu nedenle ameliyat olacak kişinin mutlaka ve mutlaka iyi ve net bir karar vermesi gerekmektedir.

Bu ameliyatta vücuttan çıkartılan mide parçası ile birlikte beynin en önemli noktalarından birisi olan hipotalamus bölgesini uyaran ve açlık hormonu olarak üretilen ghrelin hormonunu üreten bölümün azalması ile birlikte kişi açlık hissi yaşamamakta veya çok az yaşamaktadır. Bu da kişinin yemesinde düşüklük yaşaması ve daha hızlı zayıflaması demektedir.

Tüp mide ameliyatı sırasında midenin pilor olarak adlandırılmakta olunan kapakçıklarına asla bir zarar gelmemektedir. Mide kapakçıkları korunmasının en büyük nedeni bu kapakçıların; sindirim sisteminde görevli olmasından kaynaklanmaktadır. Kişiler bu işlem sonucunda çok daha hızlı doyabilmektedir. Bu da kilo alımında yavaşlama ve hatta durma olarak tarif edilebilmektedir.

Tüp mide ameliyatı olmak isteyenler için iki farklı ameliyat türü bulunmaktadır. Bir ameliyat türü açık şekilde yapılan ameliyatlar olurken bir diğer ameliyat türü ise kapalı olarak yapılan ameliyat türü olmaktadır. Tüp mide ameliyatlarında kullanılan yöntemlerin arasında en çok tercih edilen ameliyat yöntemi kapalı yani laparoskopik olarak adlandırılmakta olunan ameliyat yöntemi olmaktadır.

Tüp Mide Ameliyatları Nasıl Yapılır?

İki farklı şekilde ameliyat uygulanabilmektedir. Açık ve kapalı şekilde uygulanması mümkün olan bu ameliyat; son zamanlarda en çok kapalı olarak uygulanmaktadır. Bu konunun etkisinde de; tıp teknolojilerinin gelişmesi oldukça büyük bir rol oynamaktadır.

Bir Önceki Yazımız Olan Mide Kelepçesi Zararlı mıdır? Başlıklı Makalemizi de Okumanızı Öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ