Pembe.Org | Sosyal Kadın Sitesi

Tok Tutan Yiyecekler

Tok Tutan Yiyecekler

Kilo vermek isteyenlerin en büyük derdi tok hissetmek için fazladan kalori almanıza neden olan yiyecekler yemeleri. Bu sorunu çözmek için, aşağıdaki karnınızı tok tutmanıza ve iştah kontrolüne yardımcı olacak 12 gıdaya göz atın.

Tok Tutan Yiyecekler

Elma

Öğünlerden 30 dakika önce bir elma yemeye çalışın. Vitamin ve mineral bakımından zengin olan elma aynı zamanda lifli yapısı nedeniyle tokluk hissini uzatır ve düşük kalorilidir. Öğün sırasında az yemenize sebep olacaktır.

Avokado

Kahvaltıda bir yarım avokado yiyin, sizi öğlene kadar tok tutacaktır. Beslenme Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre bunu yapan kadınlar %22 daha tatmin oldular, %24 daha az yemeye iter.

 

Yeşil Çay

Öğün arasında içeceğiniz bir bardak yeşil çay açlık hissinizi bastırmanıza yardımcı olacaktır.

İyi bir antioksidan olan yeşil çay ayrıca metabolizmayı hızlandırarak gün içinde daha fazla kalori yakmanızı sağlar.

Çorba

Penn State’de yapılan bir çalışmaya göre kalorisi az, ve çorbalı öğünler tüketen insanların kalori alımlarında %20 oranında düşüş görülmüştür. Gün içerisinde iştahınızı kapamaya yardımcı olacaktır, çünkü içeriğinde çok kalori olmayan ama midede fazla yer tutan bir yiyecektir.

Turşu

Yapılan çalışmalar, salatalık turşusu veya diğer turşuların beyin ve bağırsaklar arasındaki bağlantıyı güçlendirdiğini ortaya koymuştur. Fermente edilmiş yiyecekler sindirime yardım eden sağlıklı bir bakteri olan probiyotik içerir. Bazı uzmanlara göre probiyotikler iştahı kapamakta ve kilo vermekte yardımcıdır, ancak bu kesin olarak kanıtlanmamıştır.

Baharat: Baharatlı gıdalar tokluk üzerinde iki şekilde etkilidir; birincisi baharatlı gıdalar masaya oturduğunuzda daha az yemek yemenizi sağlar, ikincisi ise hararet yaptığı için daha fazla su içmenize dolayısıyla midenizin dolmasına neden olur.


Eğer midenizde bir sağlık sorunu yoksa eğer yemeklerde kullandığınız baharat çeşitlerini ya da oranlarını arttırarak tokluk hissini uzatabilirsiniz.

Açlığı Bastırmak İçin Diğer Öneriler

Her öğünde, özellikle kahvaltıda protein bakımından zengin gıdalar tüketin. İyi bir kahvaltı sizi gün boyu tok tutabilir.

Yumurta, organik yoğurt veya süzme peynir gibi kaliteli protein kaynaklarını kahvaltınızda kullanabilirsiniz.

Düzenli uyku önemlidir. Vücut uykusuz olduğu zaman enerji kaybı yaşadığı için çok aç hissettirir.

Bir Önceki Yazımız Olan Hızlı Kilo Alma Yöntemleri Başlıklı Makalemizi de Okumanızı Öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ