Pembe.Org | Sosyal Kadın Sitesi

Tatlandırıcılar Nedir Faydaları Nelerdir

Tatlandırıcılar Nedir Faydaları Nelerdir

Sofra şekeri (sakkaroz), meyve şekeri (fruktoz) ve Glikozdur. Vücudumuza giren her türlü şeker karaciğerde yağlanmaya, sebep olur.

Yapay ve doğal yapay tatlandırıcılar, gıdaya etkileri, faydalı ve zararlı yönleri ve bazı tatlandırıcı maddeleri

Gıda içinde tatlılık veren maddeler elde edildiği kaynaklara göre doğal ve yapay tatlandırıcı olarak ikiye ayrılmaktadır.

Doğal Tatlandırıcılar:

Karbonhidrat gurubu içinde yer alan maddelerdir. Gıda katkı maddesi açısından önemi büyüktür. Teknolojisine uygun kullanıldığı takdirde herhangi bir zararları yoktur ve kullanılma miktarı aşırı fazla olmadığı sürece olumsuz bir yönü yoktur. Karbonhidratlar hücrelerde hayati faaliyetin gerçekleşmesi için olmazsa olmaz enerji kaynağıdır.


Bazı doğal tatlandırıcı maddeler:

*Fruktoz

*Sakaroz

*Glikoz

*Sorbitol

*Maltoz

*Laktoz

Yapay Tatlandırıcılar:

Tatsız gıdaları tatlandırmak için kullanılan katkı maddeleridir. Kalori vermeyen ya da kan şeker düzeyini yükseltmeyen, ancak şeker tadına yakın olan maddelere yapay tatlandırıcı denmektedir.

Dünya üzerinde artan obezite sorunu, dişlerin çürümesi, aşırı kilo alma ve ayrıca kan şekeri yüksek olan hastalar doğal şeker tüketmeleri sorun olduğu için yapay tatlandırıcılar ortaya çıkmıştır. Yapay tatlandırıcılar şekerin tadını verir fakat, kalori açısından şekere göre daha düşük kaloriye sahip ve kan şekeri hastalarda rahatlıkla kullanabilmektedir. Örnek verecek olursak sakkarin, siklamatlar, aspartam bunlardan birkaçıdır. Şeker hastalığı olanlar,hamilelik,şişmanlık diş sorunu olan hastalar kullanmaktadır.

Bazı yapay tatlandırıcılar:

Sakkarin: 1879 yılında keşfedilmiştir. Ağızda acımsı bir tat bırakması nedeniyle kullanımı azdı fakat aspartam ile birlikte kullanılınca bu sorun ortadan kalkmıştır. Fiyatının ucuzluğu, üretim kolaylığı, kalori vermemesi, diş sağlığını olumsuz etkilememesi sebebiyle kullanım alanı geniştir. Alkolsüz içeceklerde, kozmetik ve ilaç sanayisinde kullanılmaktadır. Sakarozdan 300 kat daha tatlıdır.

Siklamatlar: 1937 yılında keşfedilen bu madde sakarozdan 30 kat daha tatlıdır. Düşük kalorili yiyecek ve içeceklerde kullanılmaktadır.

Aspartam: Duyusal açıdan sakaroza benzemektedir. Tadım sonrası ağızda acı, kimyasal bir tat ve kuruluk hissi bırakmamaktadır. Günümüzde kahvaltılıklarda, sakız, jöle, reçel, meyve aromaları, kakao, içecekler, fırın ürünleri, aromalı sütler, puding, dondurma gibi çok sayıda gıda üzerinde kullanılmaktadır.

Aspartam sağlıklı bir katkı maddesi olarak tanımlanmaktadır. Bugüne kadar kırılma esnasında aspartamın herhangi bir yan etkisi görülmemiştir.

Dulsin: Sakarozun 2 katı kadar tatlıdır. Günümüzde katkı maddesi olarak kullanılması yasaklanmıştır. Kanserojenik etkisi tespit edildiğinden dolayı yasaklanmıştır.

 

 

Bir Önceki Yazımız Olan Hızlı Kilo Alma Yöntemleri Başlıklı Makalemizi de Okumanızı Öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ