Pembe.Org | Sosyal Kadın Sitesi

Sivilce Sıkmak Zararlı mıdır

Sivilce Sıkmak Zararlı mıdır

Sivilce Sıkmak Zararlı mıdır?

Çoğu insanın karşılaştığı problemlerinden biridir sivilceler. Vücutta ki aşırı yağ birikimi ve ya sıkıntı stres gibi durumlarda da karşımıza çıkar ve nereden patlak vereceğini kestirmek mümkün değildir. Ancak baş sebebinin karaciğer olduğunu söylemek yanlış olmaz. Yine başka ve önemli bir sebebi de ciltte bulunan yağların salgıladıkları sebum maddesinin fazla salgılanması sonucu bakterilerle iş birliği yaparak sivilceyi oluşmasıdır.

Peki, Sivilceyi Sıkmalı mıyım?

Sivilcenin sıkılması çok da tavsiye edilen bir durum değildir çünkü sivilcelerin sıkılması ile yayıldığı bir gerçek olarak önümüzde durmaktadır. Sıkılan sivilcenin yayılmaya sebep olduğu ve sivilcenin bulunduğu yerde bir iltihap ve hastalığın türeyebileceğini unutmamak gerekir. Eğer sivilce sıkıldı ise sıkılan bölge iyice temizlenmelidir.

Patlatmak yerine kendi kendine geçtiğinin farkın da olun ancak aşırı bir durum söz konusu ise kesinlikle bir doktora veya cilt uzmanına danışmanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü sivilcelerin sayısının artması siz de farklı rahatsızlıkların olabileceğinin de kanıtıdır.

Yüzünüzde leke oluşumuna neden olmak istemiyorsanız sivilcelerinizi patlatmaktan sakınmalısınız. Yapacağınız ufak bir yanlış cildinizde ömür boyu kalıcı sivilce izlerine neden olabilir. Sivilce sıkmayı alışkanlık haline getirmekten mutlaka kaçınmalı, bu dönemi bekleyerek geçirmeye çalışmalısınız.

Dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de başkası için alınmış sivilce ilaçlarının size fayda sağlayamayabileceğinin bilmenizdir. Çünkü birçok şey de olduğu gibi sivilce tedavisi de kişisel bir tedavidir ve başkalarının ilacı size uygun olmayabilir.

Sivilce Sıkmamak İçin Neler Yapmalısınız?

Öncelikle bir doktora görüneniz gerektiği ve kesinlikle başkalarının ilaçlarını kullanmamanız gerektiğin de hem fikir olalım. Doktora gidip fayda görmediyseniz eğer çeşitli cilt bakım kürleri kullanarak sivilcelerden kurtulmaya çalışabilirsiniz tabi ki. Çok sık kullanılan bu tarif işinizi göre bilir.

Aspirinli Si  vilce Maskesi

Malzemeler

  • 5 adet Aspirin
  • 1 çay kaşığı bal
  • Yarım limon

Aspirin Maskesi Hazırlanışı: Sarımsak dövücü içerisine aspirinleri atın ve toz haline gelene kadar ezin. Ardından üzerine 1 çay kaşığı bal ve yarım limonu sıkın. Daha sonra maskeyi, aspirinler içine iyice karışana kadar karıştırın. Hazırladığınız maskeyi sivilce bulunan yerlere masaj yaparak sürün ve yarım saat kadar bekledikten sonra ılık su ile temizleyin. Aspirinli sivilce maskesini haftada 1 gün uyguladığınız takdirde yeterli olacak ve cildinizde bulunan sivilcelerden kurtulurken, o bölgede bir daha sivilce çıkma olasılığını yok etmiş olacaksınız.

Sağlıklı Günler Dileriz…

 

Bir Önceki Yazımız Olan Zeytinyağının Cilde Faydaları Nelerdir Başlıklı Makalemizi de Okumanızı Öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ