Pembe.Org | Sosyal Kadın Sitesi

Mide Küçültme Ameliyatı Nedir?

Mide Küçültme Ameliyatı Nedir?

Mide Küçültme Ameliyatı

Midenin büyük bir kısmının cerrahi operasyonla çıkarılmasına mide küçültme ameliyatı denir. Laparoskopik, yani karın duvarı kesilmeden, küçük deliklerden özel aletler ile girilerek yapılır. Bu sayede vücudumuz fazla strese maruz kalmaz ve tüp mide ameliyatı sonası iyileşme, günlük yaşantıya dönüş oldukça hızlı olur.

Mide Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır

Mide kelepçesi ameliyatı: Mide kelepçesi ameliyatlarında cerrah, midenin üst kısmına, silikon şişirilebilen bir kelepçe yerleştirir. Bu kelepçe sayesinde mide, birkaç lokma ile dolacak ve fazla gıda tüketilmesi engellenecektir. Ameliyat sonrasında takılan kelepçe, cilt altına yerleştirilen hazne aracılığı ile küçültülebili r veya büyütülebilir. Mide küçültme ameliyatı gibi herhangi bir büyük kesi olmadan yapılan ameliyattır.

Mide bypass ameliyatı: Mide küçültme ameliyatının yaygınlaşması ile yerini kaptırarak tercihlerde ikinci sırada teknik olmuştur. Bu yöntemde mide hemen yemek borusu girişinin altından ikiye bölünerek küçük bir mide poşu oluşturulur. Bu ameliyatta mide küçültme ameliyatının aksine midenin herhangi bir parçası çıkartılmaz. Oluşturulan yeni küçük mide, ince barsak ile birleştirilerek; gıdaların büyük mide ve ince bağırsağın ilk kısmını bypass etmesi sağlanır. Bu sebeple hem az yiyerek doyma hem de alınan gıdanın daha az emilmesi amaçlanır.

Bu yöntemi birinci basamakta tercih etmeyişimizin ana sebebi aslında hem mide hem de bağırsağın ameliyatta aynı anda kullanılmasıdır. Tüm cerrahilerin yönteminden sonra kilo alımı riski vardır, bu yüzden öncelikle mideyi küçültüp bağırsaklar üzerinde herhangi bir işlem uygulamadan zayıflamayı sağlayarak, zaman içerisinde mide küçültme ameliyatı olanların kilo alımı durumunda ince bağırsakları işleme dahil etmenin uygun olduğu düşünülmektedir.

Mide katlama ameliyatı: Mide katlama ameliyatı, diğer mide küçültme yöntemlerine göre daha düşük maliyetlidir. Operasyon sırasında kesinlikle mideye dışardan bir şey yerleştirilmez. Ameliyat ön duvar katlanması veya ön, arka duvar katlaması şeklinde yapılır. Bu yöntem ilk tanıtıldığında midenin kesilme hattında yırtılma kaçak ya da sızıntı gelişme riskini ortadan kaldıracağı umulmuştu. Ameliyat sonrası ilk günlerde gerçekleşen aşırı bulantı, kusmalar ve az da olsa dikişlerde yırtılmaya bağlı akıntılar görülünce düşük maliyetine rağmen popülerliğini yitirdi.

 

Bir Önceki Yazımız Olan Hızlı Kilo Alma Yöntemleri Başlıklı Makalemizi de Okumanızı Öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ