Pembe.Org | Sosyal Kadın Sitesi

Karabaş Otu Nedir Faydaları Ve Zararları ?

Karabaş Otu Nedir Faydaları Ve Zararları ?

 Karabaş Otu Nedir Faydaları Ve Zararları ?

Strese, uyku sorunu, kabızlığa, sindirime, baş ağrısına, cilt ve saç bakımı olmak üzere daha birçok konuda faydalı olan karabaş otu tam bir şifa kaynağıdır. C ve A vitaminleri açısından zengin olan bu bitkinin en önemli özelliği, ruh ve sinir hastalıklarına iyi gelmesidir.

Karabaş otu Ballıbabagiller sınıfına ait, aynı zamanda lavanta olarak bilinen, hoş kokuya sahip bir bitkidir. Her ne kadar lavanta bitkisi olarak bilinse de aslında Fransız lavantası, İspanyol lavantası olarak tanımlanmaktadır. Lavantanın özelliklerini detaylıca görmek için bu yazımıza bakabilirsiniz. Akdeniz bölgesinde fazlaca yetişen bir bitki olmasından dolayı, Akdeniz yöresiyle özdeşleşmiştir.

Çok eski yıllarda keşfedilmiş bir bitki olarak, genellikle ruh ve sinir hastalıklarının iyileştirilmesi için kullanılmıştır. Dezenfektan özelliğinin olmasından dolayı İkinci Dünya Savaşı’nda yaralanan askerlerin yaralarının temizlenmesi için kullanılmıştır.

C ve A vitaminleri açısından zengin bir içeriğe sahip oluşu, karabaş otunun sağlık için son derece faydalı bir bitki olmasına neden olmaktadır.

Karabaş Otu Nedir?

Faydalı bitkiler arasında yer alan ve sağlık için son derece etkili bir özelliğe sahip olan Bu ot, yeşil yapraklı ve mor çiçekleri ile dikkat çeken hoş kokulu bir bitkidir. Aynı zamanda cilt sağlığı için artı bir değer taşımasından dolayı da kozmetik ve cilt bakımı ürünlerinde sıkça karabaş otundan faydalanılmaktadır. Bu ot, tenin sağlığı ve güzellik için dışarıdan sağladığı faydaların yanında, iç organların da sağlıklı olmalarında etkili olan bir bitkidir.

Karabaş Otunun Faydaları Nelerdir?

Cilt sorunlarının en başında gelen kuruluk ve akne gibi sorunlarla başa çıkmak için karabaş otu oldukça faydalıdır. Enfeksiyona yakalanma olasılığı oldukça fazla olan yaraların dezenfekte edilmesi için bitkisel olan karabaş otu, yaranın dezenfekte olmasını sağlarken, aynı zamanda da yaranın hızla iyileşmesine etki etmektedir. Karabaş otunu kullanmak için hasta olmaya gerek yoktur. Sağlığı korumada tam bir kalkan görevinde olan karabaş otu, vücuttaki hücrelerin korunmasında ve yenilenmesinde oldukça etkilidir, hafızayı güçlendirir, damar tıkanıklığını önler, idrar yolu enfeksiyonlarına karşı iyi gelir. Böcek sokmalarında çabuk iyileşmesi için karabaş otunun kullanılmasında fayda vardır. Karabaş otunun en önemli faydaları arasında ise, saçların daha bakımlı ve sağlıklı olmasında büyük ölçüde işe yaraması yer almaktadır.

 

Bir Önceki Yazımız Olan Ödem Atıcı Bitkiler Başlıklı Makalemizi de Okumanızı Öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ