Pembe.Org | Sosyal Kadın Sitesi

Kalori Hesaplama Nedir Nasıl Yapılır

Kalori Hesaplama Nedir Nasıl Yapılır

Kalori Nasıl Hesaplanır?

Kalorisi ölçülecek yiyecek çelik kaba konulur, oksijen verilerek tutuşturulur. Yanma bitince kabı çevreleyen sudaki ısı yükselmesi ölçülür. Derece olarak ısı yükselme ölçüsü ile kg olarak suyun ağırlığı çarpılınca sonuç direk ( gıda uzmanlarının kullandığı ) kalori miktarını verir. Yine de kalorimetre ile insan vücudu arasında minik bir farklılık vardır. Kalorimetrede yiyeceğin hepsi yakılır. Bedende ise yağın yüzde 2’si, karbonhidratın yüzde 5’i, proteinin de yüzde 8’i sindirilip parçalanmadan başka bir deyişle enerjiye dönüşmeden vücuttan çıkar gider bu farkın hesaba katılması ve göz ardı edilmemesi gerekmektedir.

Kalori Nedir?

Uzmanlar kalorinin yiyeceklerin insanlara vereceği enerji miktarı olarak tanımlamaktadır.Beslenme konularında kaloriden bahsedilirken yiyeceklerin kalori değeri genellikle kilokalori terimi ile ifade edilir ve genellikle kilo söylenmeyip sadece kalori olarak belirtiliyor. Gıda uzmanlarının 1 kalori dedikleri değer aslında bilimsel olarak 1.000 kalori yani 1 kilo kaloridir. Besinlerin içinde bulunan, vücudumuzun kullanabileceği enerji miktarı olan kalori günlük aktiviteleri devam ettirebilmemiz için çok önemlidir.

Kalori Faydaları Nelerdir?

Kalori insan vücudunun işlemesi ve aktivitelerini yerine getirmesi için olmazsa olmalardandır. Sadece basitmiş gibi görünen nefes alma, göz kırpma eyleminin bile yerine getirilebilmesi için kaloriye ihtiyaç duyulmaktadır.

Anlayacağımız dilden anlatmak gerekirse insan vücudu bir araba ise kalori benzindir, mazottur, gazdır, elektriktir. Ayrıca kalori miktarın da bir fazlalık söz konusu olduğunda kaloriler karaciğer de şekere dönüştürülmektedir. Bu sayede sürekli olarak yemek yememize gerek kalmamakta ve şeker ihtiyacımızı buradan karşılamaktayız.

Bu şekerler vücut tarafından fazla kullanılmazsa karaciğer şekerleri kaslara göndermekte ve burada yağa dönüşmektedirler.

Fazla Kalori Almanın Zararları Nedir?

Yukarı da bahsettiğimiz durumda kaslarda ki yağ miktarının fazla olması ve kullanılmamaya devam etmesi ile kilo problemleri ortaya çıkmakta ve değişik hastalıklar görülmektedir. Yine aşırı yorulan bir karaciğer de iflas edebilmekte veya karaciğer yağlanması gibi sorunlar görülmektedir.

Günlük kaç kalori almam gerekiyor?

Kalori gereksinimi, kişinin hacmine, ağırlığına, işine, sağlık durumuna, hatta iklime göre değişir. Vücudun ihtiyacı olan kalori miktarı, söz konusu kimsenin yaptığı işle ilgilidir. Herkes için günlük miktarlar farklılık göstermekte ve bunun için hesaplama programlarının kullanılması uygun görünmektedir.

Bir Önceki Yazımız Olan Yulaf Ezmesi Diyeti Nedir Nasıl Yapılır Başlıklı Makalemizi de Okumanızı Öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ