Pembe.Org | Sosyal Kadın Sitesi

Civan Perçemi Nedir Faydaları Nelerdir

Civan Perçemi Nedir Faydaları Nelerdir

  Civan perçemi nedir? Faydaları nelerdir?

Civanperçemi özellikle kadınlar üzerindeki pozitif etkileriyle bilinen, önemli bir şifalı bitkidir. İçeriğinde azulen, sinoel, limonen, borneol ve pinenler gibi maddeler bulunur. Nasıl tüketildiğini ve sayılamayacak kadar çok olan faydalarından bazılarını yazımızda sizlerle paylaştık. Kadınlar üzerindeki olumlu etkisinden başka öksürük, soğuk algınlığı gibi sorunlarda da tam bir şifa kaynağı niteliğinde.

 Civan Perçemi Çayının Faydaları :

Mide rahatsızlıklarına, ağrılarına, soğuk algınlığına, öksürüğe iyi gelir.

Bayanların sancılı ve çöküntü içinde geçen regl dönemlerinde, regl gecikmelerine, menopoz öncesi ve sonrası çekilen rahatsızlıklarda çok etkilidir.

Çocukların kemik ağrıları ve rahatsızlıklarında çok faydalıdır.

Ateşi düşürür, iştahı açar.

Banyosunun Faydaları :

Kadınların üreme organları için de pek çok faydası vardır. Rahim kanseri, çeşitli rahim rahatsızlıkları, yumurtalık iltihaplarında içilen civanperçemi çayları çok yararlıdır. Akıntılar ve miyomlar için, yarım banyolar önerilir.

Tazesinin faydaları :

Bu perçemin sıkılmasından elde edilen su nefes yollarını temizler, kan dolaşımını ve kalp atışlarını düzene sokar.

Bu ottan yapılan merhem yaraların, çıbanların tedavisinde kullanılır.

Güzellik İçin: ciltteki çöküntülere suyu sürülürse düzelir. Bunun İçin ; 1 su bardağı sıcak suya 1 yemek kaşığı konur, 20 25 dakika demlenip süzülür. Akşamları temiz yüze pamukla sürülür. Kuruyunca tekrar sürülüp yatılır. Zamanla cilt düzelir.

Çay Hazırlama : Kurutulmuş civan perçemi bir litre kadar suya 20 gr konup 20 dakika demlendikten sonra süzülür.

Yarım banyo için: 100 gr civanperçeminin yaprak ve çiçekleri tam olarak geceden soğuk suyun içine konur. Ertesi gün kaynama derecesine kadar ısıtılıp, banyo suyuna ilave edilerek kullanılır. Yalnız banyo sırasında böbrek kısmı suyun dışarısında kalmalıdır. 20 25 dakika civarı suda kalınır, banyo sonrasında kurulanmadan havluya sarınarak 1 saat kadar dinlenilir.

UYARI : Civan perçeminin gebelik süresince kullanılmaması tavsiye edilir. Bazı duyarlı kişilerde alerjik tepkilere yol açabilir. Bilinen başka bir yan etkisi yoktur.

Hazımsızlığı giderir. Yani sindirim sistemini rahatlatarak sindirim sistemine fayda sağlar. Anemi yani kansızlığı giderir. Kanı temizler. Balgam söktürür, öksürüğü keser. Baş dönmesi, bulantı, burun kanaması gibi hastalıklarda da çok faydalıdır. Yüksek tansiyon yani hipertansiyon için oldukça faydalı bir bitkidir. Sinirleri ve vücudu kuvvetlendirir. Bağırsak ve mide gazlarını giderir. İshali keser, yaraları iyileştirir. Mide kanamaları, mide basıncı, mide yanmasına karşı çayı içilirse büyük fayda sağlar. Mide kanserine dahi iyi gelici özelliği vardır. Migren gibi oldukça şiddetli baş ağrılarına iyi gelir. Dolaşım sistemine fayda sağlar. Kan damarlarına iyi gelir. Strese, sıkıntıya ve depresyona iyi gelir. Sakinleştirici etkisi vardır. Sırt veya romatizma ağrılarında da etkilidir.

Osteoporoz diğer adıyla kemik erimesine de iyi geldiği bilinmektedir.

 

Bir Önceki Yazımız Olan Aynı Sefa Kremi Nedir Başlıklı Makalemizi de Okumanızı Öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ