Pembe.Org | Sosyal Kadın Sitesi

Cilt Yağlanmasının Nedenleri

Cilt Yağlanmasının Nedenleri

Cilt Nedir?

Vücudumuzun tüm yüzeyini kaplamak ile görevli en üst katman cilt olarak adlandırılmaktadır. Cilt altında kas, sinir, organ ve kemiklerimiz bulunmaktadır. Cildimizi bir koruyucu ya da üst katman olarak adlandırmak mümkün olabilmektedir. Cildimiz vücudumuzu örtmenin yanında oldukça fazla avantajı ve faydası olan da bir yapı olmaktadır. Cildimizin hemen altında yağ tabakası bulunmaktadır ve bu yağ tabakası sağlığımız için olmazsa olmazlardan olmaktadır. Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi bu tabakanın da fazlası büyük zararları kişilere sunabilmektedir. Bu yağ tabakası ile birlikte onlarca fayda vücuda verildiği gibi ufak da olsa zararlar da oluşabilmektedir.

Bir diğer adıyla bariyer diyebileceğimiz cildimizin vücut ısımızı ve su dengemizi sağlayabildiği de oldukça doğal ve normal bir oluşum olmaktadır. Aynı zamanda çeşitli zararlı maddeler ile birlikte vücudun fazla suyunu ter yoluyla vücuttan atılımını sağlayan yapımız da cildimiz olmaktadır. Cildimiz havayı, suyu ve diğer maddeleri başarılı bir şekilde geçirme yeteneği olan oldukça elastik bir yapı olmaktadır. Cildimizin altında oldukça önemli katman ve yapılar da bulunmaktadır. Bu yapılar arasında destek doku, kas doku, yağ doku ve diğer dokuları barındırmaktadır. Bu sayede vücudun sadece korumasını değil yaşam döngüsüne de destek olabilmektedir.

Destek doku içerisinde kollajen yapılar, kan damarları ve salgı bezleri yer almaktadır. Bunun altında ise yeni hücrelerin üretilmiş olduğu bir tabaka bulunmaktadır. Bu tabakada üretilen hücreler yavaş yavaş cildin üst katmanalrıan yolculuk yapar ve en üst katmanda biirkirler. Kişinin cildinin sağlıklı ve parlak gözükebilmesi için en üstte bulunan katmanın sürekli yenilenip tekrar tekrar üretilmesi gerekmektedir. Böylece kişi cildinin devamlılığını ve sağlılığını koruyabildiği gibi devamını da sağlayabilmektedir. Cildimiz kendisini her 28 günde bir yenilemektedir. Kadınların cildi erkeklere göre ince olmasından dolayı da kadınların cildi erkeklere göre çok daha kısa bir süre içerisinde yenilenmektedir.

Yağ Tabakasının Faydaları Nelerdir?

 • Yağlar, vücudun ihtiyacı olan vitaminlerin çok daha hızlı bir şekilde emilmesini sağlamaktadır. Örneğin; A, D, E ve K vitaminleri yağ ile birlikte etkileştiğinde çok daha başarılı bir şekilde emilmekte ve etkisini gösterebilmektedir.
 • Vücut uzun süre aç kaldığı zaman; vücudun ihtiyacı olan enerjiyi sağlar ve açlığı engeller.
 • Vücudun kendisinin üretemediği ve dışarıdan almakta zorluk çektiği yağ asitlerinin alınmasını sağlamaktadır.
 • Vücudun büyümesini, gelişmesini ve çok daha sağlıklı bir şekide kalabilmeyi de sağlamaktadır.
 • Vücudumuzun sağlıklı olarak kalabilmesi için gereken sistemlerin başında gelen sindirim sisteminin doğru ve hızlı çalışmasını sağlamak ile birlikte sindirim sistemini de güçlendirmektedir.
 • Vücudumuzda bulunan hücre zarı ve derinin esnekliğini ve çok daha kaliteli olmasını sağlar.
 • Beyin sağlığını korumakta ve unutkanlık belirtilerini ortadan kaldırmaktadır.
 • Akciğerlerin düzgün çalışması ve görev alması için oldukça önemlidir.
 • Bağışıklık sistemi üzerinde büyük etkileri bulunmaktadır.
 • Derimizi, cildimizi ve cilt üzerinde bulunan yapılarımızı başarılı bir şekilde korumakta ve sağlıklı bir şekilde korumaktadır.
 • Fazla abartılmadığı sürece; kalp sağlığını korumakta da oldukça önemlidir.

Cilt Yağlanması Normal Bir Durum Mu?

Elbette cilt yağlanması oldukça normaldir, ancak cildin fazla yağlanması normal bir durum değildir. Cildin fazla yağlanmasının birçok farklı nedeni olmaktadır. Bu nedenler arasında; kişinin fazla yemesi, hormonların bozuk olması, bazı hastalıklar da cildin fazla yağlanmasına nedne olabilmektedir. Bu nednele kişinin oldukça fazla yağlanması durumunda uzman bir doktor veya güzellik uzmanıyla görüşerek başarılı bir şekilde bu sorundan kurtulmak mümkün olabilmektedir.

Cilt Yağlanmasına Neden Olan Yiyecekler Nelerdir?

Aslında bu başlığın net bir karşılığı da bulunmamaktadır. Çünkü tüm yiyecekler fazla abartıldığı takdirde kiloya ve fazla kalori alımına neden olabilmektedir. Bu nednele de mutlaka yiyeceklerin fazla abartılmaması ve başarılı bir şekilde sürdürülmesi gerekmektedir.

Bir Önceki Yazımız Olan Vücut Bakımı Nedir Nasıl Yapılır? Başlıklı Makalemizi de Okumanızı Öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ