Pembe.Org | Sosyal Kadın Sitesi

Cilt Bakım Yağları

Cilt Bakım Yağları

  Cilt Bakım Yağları

Cildimize uygulanmak istenen bitkisel veya kimyasal dış maddelerin cilt yapısına uygun ve doğru şekilde uygulanması gerekmektedir. Hal böyle olunca her zaman bulunabilen uygulama ürünlerinin rastgele seçilmemesi tavsiye edilmesi, hatta bu durumların  uzmanları tarafından şiddetle uyarması söz konusudur. Büyük bir önem arz eden bakım ürünleri ne kadar doğru kullanılırsa, o kadar iyi sonuçlar alınmaktadır. İşte bakım aşamasına geçmeden önce cilt yapısını iyi tanımak ve dış etkenlere göre bakım uygulanması çok önemli bir konudur. İlk yapılması gereken madde cildi tanımaktır. Sert rüzgarların olduğu zamanlarda cildimize nemlendirici bir krem kullanırken sıcak yaz günlerinde de yüksek faktörlü güneş kremlerinin kullanılması önerilmektedir. Tabi ki bunların dışında ve kozmetik ürünlerinin haricinde cilde uygulanabilmesi ve yüz bakımında kullanılan yağlar da önerilmektedir. Piyasada, aktarlarda ve  kozmetik mağazalarında kolaylıkla bulunabilen bu yağlar cilt tipine uygunluğu kontrol edildikten sonra rahatça kullanılabilir. Bu yağlardan bahsetmek gerekirse:

Bakım yağı olarak 46 çeşit yağ bulunmaktadır.

Bu yağların ambalajları veya cam şişeleri koyu bir renkte bulunmaktadır.

Bitkisel yağlar % 100 saf ve doğal olduktan dolayı genellikle cilde direkt olarak uygulanması tavsiye edilmez.

Kuru ciltlere iyi gelen yağlar olarak bilinen Avokado yağıdır. İçeriğinde A, B, D ve E vitaminleri bulunmaktadır ve kuru ciltler için nemlendirici görevi görür.

Yağlı, sivilceli ve akneli ciltler için Ardıç yağı kullanılır.

Günlük nemlendirici olarak işlev gösteren bitkisel yağ Ayçiçeği yağıdır.

Yağlı ciltler için kullanılabilen bir bitkisel yağ ise Bergamot yağıdır. Fakat oldukça hassas ciltler bu yağı kullanırken dikkatli olmalıdır.

Buğday yağı A, D ve E vitaminleri içerir. E vitamini bakımından fazlasıyla zengin olan bu bitkisel yağ besleyici ve yenileyici özellikler taşır.

Her cilt tipine uygun olan ve her zaman kullanılabilme imkanına sahip olan bitkisel yağ Gül yağıdır. Aynı şekilde tüm cilt yapılarına uygun olarak kullanabilen bir bitkisel yağ da Havuç yağıdır.

Arındırıcı olarak Hindistan cevizi yağı, jojoba yağı, kayısı yağı ve mısır yağı da her cilt tipine uygun olarak kullanılabilmektedir.

Bu yağları kullanmadan önce nasıl kullanılması gerektiği hakkında bir  uzmana danışmak gerekmektedir.

Bir Önceki Yazımız Olan On Yaş Gençleştiren Maske Başlıklı Makalemizi de Okumanızı Öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ