Pembe.Org | Sosyal Kadın Sitesi

Aşırı Terleme Tedavisi Nedir Nasıl Yapılır?

Aşırı Terleme Tedavisi Nedir Nasıl Yapılır?

Aşırı Terleme

Aşırı terleme bir diğer adı ile hiperhidroz normal terleme oranının üstünde terlenmesine denir.

Terleme vücudumuzdaki ısıyı dengelemek gibi bazı önemli olaylara yardım ettiği için fazla terlemek vücut için zararlı olabilir. Özellikle yaz aylarında olması gerekenden fazla terlenebilir. Fazla terleme vücudun dengesini bozarken aynı zamanda etrafa kötü kokular saçarak çevreyi rahatsız etmektedir. Aşırı terleme kalıtsal olabileceği gibi sonradan da kazanılabilir.

Terlemenin Nedenleri

Terlemenin oluşmasının birçok nedeni vardır. Bazısı normal terleme sebepleridir. Örneğin aşırı sıcak havalar, spor yapmak, kalın giyinmek, sigara içmek, kahve ve çay gibi sıcak içecekler içmek, acılı, baharatlı yiyecekler gibi normal nedenlerden dolayı terleme oranının artması oldukça doğaldır. Bu gibi sebeplerden dolayı oluşan terleme üzerine tedaviye başvurulmaz. En önemlisi elbette, duygusaldır. Duygusal değişiklikler terlemenin artmasında çok önemli bir rol oynar.

Bu normal terlemelerin dışında anormal denilen aşırı terlemelerin sebebi ise terleme düzenini ayarlayan sempatik sistemin bozuk olmasıdır. Aşırı terleyen kişilerde sempatik sistem fazla duyarlıdır ve aşırı çalışmaktadır. Bu anormal terlemeler 50 kişiden 1 kişide bulunur. Bu anormal terlemeler çocuk yaşta başlar ve büyüdüğünde de hala devam eder. Bu hastalığın görüldüğü kişilerin %40 doğuştan sahiptir bu hastalığa.

Terlemenin Tedavisi

Terlemenin tedavisi yapılacağı bölgeye göre değişir. Mesela bazı kısımlarda radyo frekans dalgalarıyla tedavi uygulanırken bazı bölgelerde ozon terapisi de kullanılabiliyor bu hangi bölgeye yapılacağına bağlıdır. Tedavide en önemlisi tedavinin uzman bir doktor tarafından yapılmasıdır. Herhangi bir sorun çıktığında ortaya doktor size hemen müdahale edebilir. Fakat uzman olmayan birisi bu işi yaptığında acil bir durumda nasıl müdahale edeceğini bilemeyebilir.

Terlemeyi Önleyici Kremler

Bu tedavi şekli doktorların ilk önerdiği tedavi yöntemidir. Bu tedavi oldukça basit olmasının yanında zahmetsizdir de. Krem yöntemi genellikle koltukaltında olan fazla terlemeler de kullanılır. El ve ayak bölgesindeki orta seviyedeki Hiperhidroz da kullanılır. Bu tedavide sıkıştırma yöntemi kullanılır. Bölgenin altındaki ter kanalı sıkıştırma yoluyla kapatılır. Peki, bu krem nasıl kullanılır? Cevabı çok basittir. Kremi gece uyumadan önce kuru cilde uygulanır. Yaklaşık ortalama kremin 6-8 saat vücutta kalması gerekir. Bu süre hastanın terleme oranına göre azalıp çoğalabilmektedir. Ertesi sabah iyice durulanır. Bu işlem ilk başta sık uygulanırken terlemeler azaldıkça bu işlemde azaltılmalıdır. Bazı kişiler için tedavi hemen cevap verirken bazı kişiler için tedavi geç cevap verebilir. Bu kremler kullanılırken bazı şeylere dikkat edilmelidir. Bunlar;

-Kremi kullanmadan önce duş alınmamalı ve banyo yapılmamalıdır.

– Hassas derilerde ve yaralı derilerde kullanılmamalıdır.

– Gözlerle ve burunun içiyle temas ettirilmemelidir.

–  Uygulanan yer bir gün boyunca tıraş edilmemelidir.

– Giyilen kıyafetler o bölgeye değdirilmemelidir.

– Tüy dökücü krem ve benzeri ürünler değdirilmelidir.

İyonfrez

İyonfrez genellikle ayak ve el terlemelerinde kullanılır. Bu işlem elektrik akımı ile gerçekleşir. Kişinin canı acıtılmayacak şekilde bir elektrik akımı verilir. Bu elektrik akımı sayesinde oluşan iyonlar ter kanallarının ağzını kapatır. Bu tedavi yöntemi sadece uzman bir doktor tarafından uygulanmalıdır. Uzman olmayan bir kişi yanlış işlem yaptığı takdirde geri dönülemez hatalara yol açabilmektedir.

Tedavinin bir seansı yaklaşık ortalama 20-390 dakikadır. İşlem ilk olarak sık sık tekrarlanırken sonrasında daha seyrek uygulanmaya başlanır. Bu tedavi yarıda bırakılmamalıdır. Eğer yarıda bırakılırsa tedavi işe yaramayacak ve etkisini göstermeyecektir. Bu gibi durumlarla karşılaşılmaması için tedavi doktorun belirttiği son seansa kadar devam etmelidir. Seans sayısını doktor tedavi öncesinde yapmış olduğu test ve tahlillerin durumuna göre belirtecektir.

Botoks Tedavisi

Çoğu zaman koltuk altı terlemelerinde kullanılır. Ancak doktorunuz uygun görürse diğer bölgelerde de uygulanabilir. Bu işlem sempatik sinirleri yani ter bezlerini felç ederek ter üretimini durdurur.

Uygulanacak bölge il olarak lokal anestezi yardımı ile uyuşturulur. Bu lokal anestezi yapılırken bir kremden yardım alınarak yapılır. Sonra botoks, terleyen bölgeye enjekte edilir . İşlemin ardından yaklaşık 1 saat sonra terleme sorunu ortadan kalkar ve bir yıla yakın süre boyunca terleme durur.

İlaç Tedavisi

Zahmetsiz bir şekilde terlemelerden kurtulmak isteniliyorsa ilaç tedavisi kişiye uygun olabilir. Oldukça uygun fiyatı bulunan bu ilaçların bazı yan etkileri kalp kriziyle dahi sonuçlanabileceğinden kesinlikle bir doktor gözetiminde kullanılmalıdır.

Bir Önceki Yazımız Olan Ameliyatsız Sağlıklı Yaşam Sırları Başlıklı Makalemizi de Okumanızı Öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ