Pembe.Org | Sosyal Kadın Sitesi

Argan Yağı Nedir Faydaları Nelerdir?

Argan Yağı Nedir Faydaları Nelerdir?

Argan Yağı Nedir?

Argan yağı Fas’ta yetişen Argan ağacının tohumlarından elde edilir. Argan ağacının sert kabuklu meyveleri toplanır ve bu meyvelerin içindeki yumuşak yapıdaki çekirdek, kabukların kırılmasıyla çıkartılır. Ardından çıkan çekirdekler, ilk önce kavrulma ardından ise öğütme işlemlerine uğrar. Öğütme işleminin ardından, çekirdeklerin iç kısımlarından kahverengi bir madde çıkar ve bu madde hamur gibidir. Hamur kıvamındaki bu maddeye su katılır ve yoğrulma işlemi başlar. Hamur suyla beraber yoğrulurken, argan yağı ortaya çıkmaktadır. Argan yağının önemli olmasında ki en büyük etken Argan ağacının sadece Fas’ta yetişiyor olmasından ve faydalı bir yağ olmasındandır.

Argan Yağının Faydaları Nelerdir?

Argan yağın ilginç kılan özelliklerin başında hem yağlı hem de yağsız yani kuru ciltlerde fayda sağlıyor olmasından geçmektedir. Cildi koruyup iyileştirme özelliği ile de dikkat çeken argan yağı yaraların çabuk iyileşmesine sağlar.Cildi güneşin zararlı radyasyonlarına karşı korur, dezenfektan özelliği ile istenmeyen mikropların ölmelerini sağlar ve cilt yüzeyine oluşan iltihapları gidermeye yardımcı olur.

Ayrıca çok iyi bir nemlendirici özelliği taşıdığından özellikle kuru ciltler ve cilt çatlaklarının giderilmesinde kullanılır. İçinde bulundurduğu yüksek miktarda E vitamini ile yaşlılık karşıtı ve kırışıklık giderici krem yapımında kullanılmaktadır.

En çok etkisinin görüldüğü yer ise saçlardır. Argan yağı saç derisini ve saçları nemlendirerek saç diplerinde oluşan kuruluk ve kepek gibi sorunların önlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda argan yağı saçlara yaptığı bakım ile saç diplerine iyi gelir, saçın daha canlı ve parlak görünmesini sağlar ve saçları onararak canlandırır. Bu şekilde saçlar daha sağlıklı, daha parlak, daha gür görünür ve saç kırıklarından etkili bir şekilde arındırılmış olur.

Saçlar da gösterdiği güçlendirici ve onarıcı özelliğini tırnaklarda da gösteren argan yağı tırnakların sağlıklı uzamasına yardımcı olur. Kalp ve damar sorunları yaşayanlar için de doktorlar tarafından önerilen bir yağdır. Ayrıca ayak bakımı, akne ve sivilce temizlemek için de kullanılmaktadır.

Argan Yağı Nasıl Kullanılmalıdır?

Kullanımı basittir. Öncelikle uygulanacak yer temizlenmeli ve 1-2 damla damlatılarak yedirilmelidir. Yine saçlar için de yıkanan saçların her yerine masaj yapar gibi uygulayabilirsiniz.

Sağlıklı Günler Dileriz…

Bir Önceki Yazımız Olan Zeytinyağının Cilde Faydaları Nelerdir Başlıklı Makalemizi de Okumanızı Öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ